Quantcast
< sekcia Slovensko

Ústav pamäti národa víta rozsudok v kauze českého expremiéra A. Babiša

Andrej Babiš, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Babišov právny zástupca Marek Benedik hovorí o stave právnej neistoty, keď žalobca nevie, voči komu sa má domáhať svojich práv.

Bratislava 14. júna (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) víta utorkové rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave zamietnuť žalobu českého expremiéra Andreja Babiša v kauze jeho evidencie vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Naďalej tvrdí, že Babiš je v zväzkoch ŠtB evidovaný oprávnene. Pre TASR to uviedla právnička ÚPN Adela Martinkovičová.

"Aj napriek skutočnosti, že sa riešila najmä procesná otázka, trváme na tom, že Ústav pamäti národa disponuje dostatkom archívnych dokumentov, ktoré potvrdzujú oprávnenosť evidencie Ing. Andreja Babiša v zväzkoch Štátnej bezpečnosti," skonštatovala Martinkovičová.

Krajský súd v Bratislave v utorok zamietol Babišovu žalobu. Pasívne vecne legitimovaným subjektom podľa neho nie je žalovaný ÚPN, ale Slovenská republika v zastúpení Ministerstva vnútra SR. Vo veci sa konalo po tom, ako Ústavný súd SR v novembri 2018 zrušil rozhodnutia krajského súdu a Najvyššieho súdu SR.

Babišov právny zástupca Marek Benedik hovorí o stave právnej neistoty, keď žalobca nevie, voči komu sa má domáhať svojich práv. Nevylúčil ďalšie kroky.

Český expremiér Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na ÚPN ešte v roku 2012.