Quantcast
< sekcia Slovensko

Úrad inšpekčnej služby je už rok bez oficiálne menovaného riaditeľa

Adrián Szabó, archívna snímka. Foto: TASR Pavol Zachar

Bývalého riaditeľa Szabóa vláda odvolala pre obvinenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku.

Bratislava 19. júna (TASR) - Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) je už rok bez oficiálne menovaného riaditeľa. Po odvolaní Adriána Szabóa v júni 2021 úradu šéfovali viacerí, avšak iba na základe dočasných poverení. Aktuálne je vedením poverený Robert Miko, ktorý podľa hovorkyne Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzany Eliášovej úrad plnohodnotne riadi.

"Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) situáciu pozorne sleduje a v prípade, ak bude presvedčený o vhodnom kandidátovi, ktorý bude spĺňať zákonom stanovené normy na danú pozíciu, bude verejnosť včas informovať," uviedla pre TASR Eliášová.

Ako zároveň upozornila hovorkyňa, v rámci novovytvoreného útvaru ochrannej služby a prevencie ÚIS boli posilnené úlohy odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii útvaru ochrannej služby a prevencie úradu, ktoré spočívajú v jeho hlavnom zameraní na dokumentovanie trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a finančnej správy.

Kandidáta na riaditeľa ÚIS navrhuje podľa minuloročnej novely minister vnútra. Najprv ho predkladá na verejné vypočutie Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Následne svoj návrh posúva vláde, ktorá riaditeľa vymenúva. Výberové konanie vyhlásené ešte pred prijatím novely ministerstvo zrušilo koncom roka 2021.

Bývalého riaditeľa Szabóa vláda odvolala pre obvinenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku. Uzavrel už dohodu o vine a treste. Dočasným riaditeľom ÚIS bol následne Peter Scholtz, ktorého zadržali vlani v septembri spolu so štvoricou vyšetrovateľov. Krajský súd skonštatoval, že trestné stíhanie je neopodstatnené. Jeho poverenie uplynulo začiatkom roka 2022. V súčasnosti má poverenie riadiť úrad Robert Miko, ktorý je zástupcom riaditeľa. Vo funkcii nahradil Martina Mackoviča.