< sekcia Slovensko

Úrad vlády ešte nezačal rozdeľovať peniaze z Fondu vzájomnej pomoci

Na archívnej snímke zľava minister financií Eduard Heger (OĽaNO), premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a vedúci Úradu vlády SR Július Jakab. Foto: TASR - Martin Baumann

Fond má slúžiť na riešenie individuálnych životných prípadov, ovplyvnených krízou súvisiacou so šírením nového koronavírusu.

Bratislava 31. mája (TASR) - Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý začiatkom apríla založil premiér Igor Matovič (OĽaNO), sa ešte nezačali rozdeľovať peniaze. Vedúci Úradu vlády (ÚV) SR Július Jakab rokuje o príprave systému pomoci s neziskovým fondom ĽudiaĽuďom.sk, výsledný systém fungovania má predstaviť v najbližšom období. Pre TASR to povedal riaditeľ tlačového a informačného odboru ÚV Richard Pekár. Vo fonde, ktorý je vedený ako transparentný účet, je zatiaľ vyše 650.000 eur.

"Vedúci úradu vlády Július Jakab požiadal o spoluprácu a rokuje s neziskovým fondom ĽudiaĽuďom.sk, ktorý už niekoľko rokov zabezpečuje systém pomoci ľuďom tak, aby systém bol čo najtransparentnejší, najrýchlejší a najefektívnejší. Výsledný systém fungovania predstaví v najbližšom období," povedal Pekár.

Z Úradu vlády SR pred časom pre TASR uviedli, že sa má zmeniť zákonná úprava tak, aby sa z fondu dali uvoľniť financie občanom. Fond má slúžiť na riešenie individuálnych životných prípadov, ovplyvnených krízou súvisiacou so šírením nového koronavírusu.

Prispievajú doň vládni politici, pridať sa môže aj verejnosť. O prerozdelení financií z fondu má rozhodovať komisia. Tvoriť ju majú ľudia z odborných kruhov, verejnosti i zástupcovia politických strán. Matovič ponúkol miesta v komisii aj opozícii. Pekár pre TASR povedal, že komisia ešte nie je zložená.

Transparentný účet je aktívny už takmer dva mesiace, vedený je na webe Štátnej pokladnice pod názvom Fond vzájomnej pomoci. Za jeho fungovanie zodpovedá vedúci úradu vlády.