Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

ÚS SR: Časť zákona o verejných vodovodoch je v rozpore s ústavou

Na archívnej snímke Ústavný súd SR. Foto: TASR - František Iván

Ide o ustanovenia, ktoré ukladajú vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečovať opravy a údržbu vodovodných prípojok, ktoré sa na vodovod pripájajú.

Košice 13. decembra (TASR) – Časť zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách je v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom v utorok Ústavný súd (ÚS) SR. Ide o ustanovenia, ktoré ukladajú vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečovať opravy a údržbu vodovodných prípojok, ktoré sa na vodovod pripájajú.

Novelizáciu zákona z konca minulého roka napadla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Národná rada (NR) SR schválila zmenu zákona 14. decembra 2021 napriek vetu hlavy štátu a jej žiadosti o úpravy. Podľa prezidentky sa v novele zavádza ústavne nesúladné, nerovnaké postavenie vlastníkov verejných vodovodov na strane jednej a vlastníkov vodovodných prípojok a nehnuteľností, ktorým prípojky slúžia, na strane druhej. "Schválený zákon paušálne ukladá vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečiť opravy a údržbu cudzieho majetku (vodovodné prípojky zriadené na verejnom priestranstve) bez toho, aby bolo riadne zdôvodnené, prečo je taký režim nevyhnutný," uviedla Čaputová v stanovisku. V marci ÚS pozastavil účinnosť týchto ustanovení.

ÚS na utorkovom zasadaní zároveň prijal na ďalšie konanie návrh skupiny 30 poslancov NR SR na posúdenie ústavnosti zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov, ako aj návrh Najvyššieho správneho súdu (NSS) k zákonu o pobyte cudzincov.

Prezidentku teší, že ÚS uznal jej argumenty i pri novele zákona o vodovodoch


Prezidentku SR Zuzanu Čaputovú teší, že Ústavný súd (ÚS) SR v utorok uznal jej argumenty aj pri novele zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách a rozhodol, že tento zákon nie je v súlade s ústavou vo dvoch ňou napadnutých ustanoveniach. Uviedla to na sociálnej sieti.

"Schválená novela zákona totiž predstavovala neprimeraný zásah vlastníckeho práva vodární do hospodárenia samospráv s vlastným majetkom a zvýšené náklady pre samosprávy," poznamenala hlava štátu. V praxi by zákon podľa nej znamenal neúmernú a neproporcionálnu záťaž pre verejné rozpočty samospráv a zároveň by sa premietla do zvýšených cien za dodávku vody pre bežných koncových odberateľov.

Časť zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách je v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom v utorok ÚS SR. Ide o ustanovenia, ktoré ukladajú vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečovať opravy a údržbu vodovodných prípojok, ktoré sa na vodovod pripájajú.