Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

USA o ľudských právach v SR: Problémom je korupcia

Na snímke vlajka Slovenskej republiky a v pozadí Bratislavský hrad v Bratislave, archívne foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Korupcia vo verejnej správe je podľa zákona na Slovensku trestná a americké ministerstvo k tomu dodáva, že vláda v Bratislave vlani "vo všeobecnosti účinne implementovala tento zákon".

Washington/Bratislava 13. apríla (TASR) - Medzi závažné otázky z oblasti ľudských práv na Slovensku patria vierohodné tvrdenia o korupcii na vysokej úrovni a násilí a hrozbách voči etnickým a sexuálnym menšinám, cituje TASR zo správy amerického ministerstva zahraničných vecí o stave ľudských práv vo svete v roku 2021.

Dokument predstavil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Korupcia vo verejnej správe je podľa zákona na Slovensku trestná a americké ministerstvo k tomu dodáva, že vláda v Bratislave vlani "vo všeobecnosti účinne implementovala tento zákon".

"Počas roka sa objavili izolované správy o korupcii," uvádza dokument. Dodáva, že podľa vnímania verejnosti bola korupcia na Slovensku dlhodobo rozšírená, avšak vo vlaňajšom prieskume Transparency International 39 percent občanov uviedlo, že podľa nich sa úroveň korupcie počas predchádzajúceho roka znížila.

Vláda na Slovensku podľa amerického ministerstva zahraničných vecí vlani vyšetrovala prípady údajného zneužitia právomocí zo strany príslušníkov bezpečnostných zložiek a iných vládnych inštitúcií, ako aj tvrdenia o vládnej korupcii, hoci niektorí pozorovatelia dôkladnosť vyšetrovania spochybnili.

"V bezpečnostných zložkách bola problémom beztrestnosť," píše sa v správe. Zároveň upozorňuje, že Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra zamietol viacero prípadov údajného neprimeraného použitia sily zo strany príslušníkov polície a čelil kritike za nedostatočnú úroveň nezávislosti podľa medzinárodných štandardov. Dokument vysvetľuje, že členovia inšpekcie sú oficiálne členmi policajného zboru, ktorého prehrešky majú vyšetrovať.

Americké ministerstvo zahraničných vecí si všíma aj samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského na konci roka 2020, ktorý sa v tom čase nachádzal vo väzbe pre obvinenia z korupcie a jeho smrť vyvolala celospoločenskú diskusiu o podmienkach v slovenských väzniciach. Ako pripomína americké ministerstvo, viacerí politici i komentátori vyslovili podozrenie, že samovražda Lučanského mohla byť dôsledkom zlého zaobchádzania zo strany dozorcov. Avšak komisia ustanovená ministerkou spravodlivosti, ktorej členmi boli predstavitelia viacerých politických strán, nenašla dôkazy spochybňujúce oficiálne prezentovaný priebeh udalostí alebo nasvedčujúce neprimeranému konaniu dozorcov, dodáva v tejto súvislosti dokument.

Americké ministerstvo zahraničných vecí ďalej konštatuje, že na Slovensku sa neobjavili správy o politických väzňoch alebo zadržaných.