Quantcast
< sekcia Slovensko

Ústav pamäti národa doplnil prehľad príslušníkov ŠtB na Slovensku

Ilustračná fotka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Zoznam príslušníkov doplnených 8. decembra je dostupný na webe ÚPN.

Bratislava 8. decembra (TASR) – Ústav pamäti národa (ÚPN) doplnil prehľad príslušníkov krajských a okresných útvarov Štátnej bezpečnosti (ŠtB) na Slovensku. Doplnených je 12 príslušníkov z bývalého Západoslovenského kraja, päť príslušníkov z bývalého Stredoslovenského kraja a 53 príslušníkov z bývalého Východoslovenského kraja. TASR o tom informoval hovorca ÚPN Michal Miklovič.

ÚPN po svojom vzniku nedostal zoznam príslušníkov s priebehom ich služby v útvaroch ŠtB. "Štruktúry ŠtB rekonštruuje postupne v závislosti od dostupnosti personálnych podkladov, najmä personálnych spisov príslušníkov a kádrových rozkazov náčelníkov útvarov ŠtB," priblížil hovorca.

Veľká časť týchto podkladov sa podľa jeho slov nachádza v Českej republike, 3359 personálnych spisov príslušníkov ŠtB dostal ÚPN do správy od Ministerstva vnútra SR v tomto roku, ďalších 234 prevezme v najbližšom období. "Aj na ich základe je možné identifikovať doteraz nezverejnených príslušníkov ŠtB, resp. dopĺňať niektoré údaje, ktoré pri už zverejnených príslušníkoch chýbajú," podotkol.

V rokoch 2007 až 2020 ÚPN zverejnil 4628 príslušníkov útvarov ŠtB na Slovensku, slúžiacich v rokoch 1966 až 1989. "V súčasnosti ústav finalizuje rekonštrukciu útvarov vojenskej kontrarozviedky na Slovensku v rokoch 1968 až 1989 a pripravuje rekonštrukciu krajských a okresných útvarov ŠtB na Slovensku pred rokom 1966," dodal.

Zoznam príslušníkov doplnených 8. decembra je dostupný na webe ÚPN. Rovnako aj organizačné a personálne rekonštrukcie útvarov ŠtB na Slovensku.