< sekcia Slovensko

Ústavnoprávny výbor nesúhlasí s návrhom na odvolanie R. Fica

Anton Martvoň Foto: TASR/Pavel Neubauer

Anton Martvoň zo Smeru-SD nevidí v návrhu na odvolanie Fica žiadny relevantný dôvod. Dnešné mimoriadne rokovanie je podľa neho len zabíjaním času.

Bratislava 8. novembra (TASR) - Ústavnoprávny parlamentný výbor nesúhlasí s návrhom na odvolanie premiéra Roberta Fica, ktorého chce opozícia dnes zbaviť funkcie pre údajné vytváranie korupčného prostredia.

Proti odvolaniu vo výbore hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-SD, opozícia bola za odvolanie.

Opozícia tvrdí, že Smer-SD pod vedením Fica dlhodobo vytvára na Slovensku systém vedúci k podpore korupcie a klientelizmu a posúva demokraciu od západného typu k oligarchickej. Podľa opozície bohatne úzka skupina ľudí, pričom väčšina obyvateľstva chudobnie.

Anton Martvoň zo Smeru-SD nevidí v návrhu na odvolanie Fica žiadny relevantný dôvod. "Tie odôvodnenia sú asi také silné ako trikrát vylúhovaný čaj," poznamenal. Dnešné mimoriadne rokovanie je podľa neho len zabíjaním času. Poznamenal, že vláda proti korupcii bojuje, čo dokazujú viaceré jej kroky.

Opozícia vyčíta Smeru-SD aj nočné rokovanie. "Nie je to v poriadku. Neprekáža mi, že je to víkend, ale ten večerný termín áno," povedal Miroslav Kadúc z OĽaNO. Rokovať sa má podľa neho cez deň, aby verejnosť mohla poslancov riadne kontrolovať.

Martvoň zdôraznil, že parlament zasadá neustále. "Keď nám vyčítajú, že rokujeme len 100 dní v roku a berieme vysoký plat, vtedy je argument, že pracujeme neustále, v poriadku. Navyše, 40 percent ľudí pracuje v sobotu, dokonca večer v sobotu. A to vám nevadí?" reagoval.

Niektorí poslanci Smeru-SD zároveň uviedli, že večer môže verejnosť kontrolovať parlament lepšie ako cez deň. Sú totiž podľa sociálnych demokratov doma a môžu rokovanie sledovať.