Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Slovensko

Ústavný súd odmietol návrh na posúdenie ústavnosti Trestného zákona

Na snímke budova Ústavného súdu Slovenskej republiky v Košiciach 21. júna 2023. Foto: TASR František Iván

O odmietnutí návrhu na začatie konania informovala po stredajšom zasadnutí pléna ÚS jeho hovorkyňa Martina Ferencová.

Košice 27. septembra (TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR odmietol návrh Krajského súdu v Bratislave na posúdenie ústavnosti časti Trestného zákona týkajúcej sa ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Ide o ustanovenie, ktoré hovorí o treste pre toho, kto sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky dychovou skúškou, orientačným testovacím prístrojom alebo odberom a vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu.

O odmietnutí návrhu na začatie konania informovala po stredajšom zasadnutí pléna ÚS jeho hovorkyňa Martina Ferencová.

Bratislavský krajský súd v podaní vychádzal z odvolania obžalovaného proti rozsudku Okresného súdu Pezinok z decembra 2022, ktorým bol obžalovaný uznaný za vinného zo spáchania prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Obžalovaný v prípade viedol osobné motorové vozidlo a na výzvu policajta sa odmietol podrobiť vykonaniu orientačnej dychovej skúšky na zistenie etanolu v dychu, ako aj lekárskemu vyšetreniu krvi, či nie je ovplyvnený návykovou látkou.

Podľa Trestného zákona ten, kto v stave vylučujúcom spôsobilosť pod vplyvom návykovej látky vykonáva zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok. Napadnuté ustanovenie hovorí o tom, že rovnako sa potrestá ten, kto sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie návykovej látky.

Krajský súd poukázal na články ústavy, že každý má právo odoprieť výpoveď, ak by ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo blízkej osobe, a každý, proti komu sa vedie trestné konanie, považuje sa za nevinného, kým súd nevysloví právoplatným odsudzujúcim rozsudkom jeho vinu.