< sekcia Slovensko

Ústavný súd odmietol návrh NS vo veci inšpekcie ministerstva vnútra

Na archívnej snímke Ústavný súd SR. Foto: TASR - František Iván

NS napadol ustanovenia zákona o PZ s tým, že sú podľa neho v rozpore s Ústavou SR, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Chartou základných práv Európskej únie.

Košice 13. novembra (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR v stredu odmietol návrh Najvyššieho súdu (NS) SR na posúdenie ústavnosti zákona o Policajnom zbore vo vzťahu k zákonnosti a nezávislosti inšpekčnej služby podriadenej ministrovi vnútra vyšetrovať trestné veci policajtov. Podľa rozhodnutia, ktoré padlo na neverejnom zasadnutí pléna, ÚS návrh odmietol "ako podaný zjavne neoprávnenou osobou".

NS napadol ustanovenia zákona o PZ s tým, že sú podľa neho v rozpore s Ústavou SR, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Chartou základných práv Európskej únie. Na ÚS sa obrátil v júli tohto roka ako odvolací súd v kauze dvoch policajtov, ktorým Špecializovaný trestný súd ešte v roku 2015 uložil trest odňatia slobody na päť rokov za prijímanie úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa. Jeden z nich v priebehu trestného stíhania namietal, že inšpekčná služba PZ, ktorá vec vyšetrovala, nie je oprávnená konať v zmysle Trestného poriadku.

NS v podaní uviedol, že postup inšpekčnej služby "podlieha priamym pokynom ministra vnútra Slovenskej republiky, preto podľa názoru odvolacieho senátu orgány činné v trestnom konaní nespĺňali základnú požiadavku nevyhnutnú na to, aby boli považované za 'súdny' orgán nezávislého postupu a rozhodovania pri vyšetrovaní policajtov, teda orgán, ktorý vykonáva spravodlivosť alebo sa na nej v podstatnej časti podieľa". Podobný návrh senátu NS pritom ÚS odmietol už 12. septembra 2018.

"Výroky rozhodnutí a dôvody, na základe ktorých Ústavný súd rozhodol, budú uvedené v rozhodnutiach, ktoré budú zverejnené na webovom sídle Ústavného súdu do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti týchto rozhodnutí," uviedla pre TASR hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.