Quantcast
< sekcia Slovensko

Ústavný súd preskúma ústavnosť zákona o pobyte cudzincov

Ilustračné foto. Foto: TASR

V podaní ide o páry osôb rovnakého pohlavia, ktoré dlhodobo žili na území tretej krajiny, kde v súlade s právom tejto krajiny platne uzavreli manželstvo.

Košice 29. júna (TASR) – Ústavný súd (ÚS) SR v stredu prijal v celom rozsahu na ďalšie konanie návrh na preskúmanie ústavnosti časti zákona o pobyte cudzincov. Ide o ustanovenia, ktoré sa týkajú udeľovania trvalého pobytu pre štátnych príslušníkov tretích krajín v prípade manželstva s občanom SR. Návrh na ÚS podala v marci vtedajšia verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová.

V podaní ide o páry osôb rovnakého pohlavia, ktoré dlhodobo žili na území tretej krajiny, kde v súlade s právom tejto krajiny platne uzavreli manželstvo. Slovenská legislatíva však pri udeľovaní trvalého pobytu vyžaduje podmienku uzavretia manželstva podľa zákona o rodine, teda medzi mužom a ženou, a preukázanie manželstva "matričným" dokladom.

"Dôsledkom súčasného stavu je, že štátni príslušníci tretích krajín, ktorí tvoria so slovenskými občanmi páry rovnakého pohlavia, nie sú objektívne schopní splniť podmienky, ktoré od nich napadnutá právna úprava vyžaduje. Jediným dôvodom nemožnosti splniť tieto podmienky je pritom ich sexuálna orientácia, ktorá je však zakázaným diskriminačným dôvodom. Zároveň som pri analýze právnej úpravy neidentifikovala žiaden legitímny dôvod pre takéto odlišné zaobchádzanie založené na zakázanom diskriminačnom dôvode," uviedla Patakyová v podaní.