Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a chrípku stúpla

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia v 47. týždni nahlásili 4808 ochorení, čo predstavuje 10,2 percenta z celkového počtu hlásených ARO.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 47. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 14,3 percenta. Zvýšila sa tiež chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), a to o 27,8 percenta. TASR o tom informovali zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Epidemiológovia počas týždňa zaznamenali 47.034 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji a najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Ochorenia sa vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do piatich rokov. "Ochorenia hlásilo 53 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 42 percent všeobecných lekárov pre dospelých," priblížil úrad.

Ako chrípku a chrípke podobné ochorenia v 47. týždni nahlásili 4808 ochorení, čo predstavuje 10,2 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine do piatich rokov.

Zároveň ÚVZ informoval, že 23 výchovno-vzdelávacích zariadení nahlásilo prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o 19 materských škôl a štyri základné školy.

Úrad tiež v 47. týždni nezaznamenal prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI). Tiež bolo spracovaných 595 prípadov ochorenia COVID-19. Podotkol, že z celkového počtu hlásených prípadov ochorenia bola za mesiac november najvyššia vekovo špecifická chorobnosť zaznamenaná vo vekovej skupine 65-ročných a starších osôb.