< sekcia Slovensko

ÚVZ: Chorobnosť na ARO v 13. týždni klesla

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Choré na chrípku boli najmä deti do piatich rokov.

Bratislava 1. apríla (TASR) - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) počas 13. týždňa klesla oproti týždňu predtým o 24,3 percenta. Lekári nahlásili 5723 prípadov. Najviac ich bolo v Košickom kraji, najnižšia chorobnosť bola v Banskobystrickom kraji. TASR o tom vo štvrtok informoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia klesla o 39,6 percenta. Úrad eviduje 234 prípadov. "Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom, najnižšia v Prešovskom kraji," priblížil ÚVZ. Choré na chrípku boli najmä deti do piatich rokov.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v 13. kalendárnom týždni nebolo hlásené.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.