< sekcia Slovensko

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v 18. týždni stúpla

Ilustračné foto. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných a zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Bratislava 7. mája (TASR) – Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia počas 18. týždňa stúpla oproti týždňu predtým o 0,9 percenta. Lekári nahlásili 11 177 prípadov. Najviac ich bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Trenčianskom kraji. TASR o tom v piatok informoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia stúpla o 7,3 percenta. Úrad eviduje 647 prípadov. „Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji," spresnil ÚVZ. Choré na chrípku boli najmä deti do piatich rokov.

Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v 18. týždni hlásili v troch materských školách v Košickom kraji, jednej materskej škole, jednej základnej škole a jednej základnej škole umeleckého priemyslu v Nitrianskom kraji.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných a zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.