Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf
< sekcia Slovensko

Sekvenované vzorky na konci júla potvrdili dominanciu delta variantu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Z 1045 pozitívnych vzoriek identifikovaných PCR testami v období 1. – 31. 7. sa na sekvenovanie použilo 672, úspešne sekvenovaných bolo 625, čo predstavuje 60 percent zo všetkých pozitívnych vzoriek.

Bratislava 3. augusta (TASR) – Na Slovensku už dominuje delta variant koronavírusu SARS-CoV-2. Úrad verejného zdravotníctva SR to potvrdzuje výsledkami posledných dvoch júlových sérií sekvenovania pozitívnych vzoriek.

„Kým v prvých dvoch júlových týždňoch ešte alfa variant výrazne dominoval, podiel delta variantu postupne narastal, v sekvenovaných vzorkách 22. júla už mal prevahu, zo 181 vzoriek bol potvrdený v 112 prípadoch. Alfa variant bol v 66 vzorkách, zvyšok tvorili iné varianty,“ pripomenula laboratórna diagnostička a molekulárna biologička na ÚVZ Anna Kaliňáková.

Ešte výraznejšiu dominanciu delta variantu preukázali výsledky v sekvenovaných vzorkách z 27. júla. „Z 87 úspešne osekvenovaných vzoriek bol delta variant potvrdený v 75, alfa variant v 12,“ spresnila Kaliňáková.

Prvý laboratórne potvrdený prípad delta variantu zaznamenal ÚVZ v júni, od spustenia sekvenovania do konca júla bol identifikovaný celkovo v 293 prípadoch, v jednom prípade išlo o delta variant s ďalšou špecifickou mutáciou. „Táto mutácia sa vyskytuje aj u iných variantov vírusu a nateraz neexistujú dôkazy o tom, že by ďalej zvyšovala riziká spojené s variantom delta," zdôraznilo ÚVZ.

Na sekvenovaní vzoriek spolupracujú laboratóriá ÚVZ SR, Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Z 1045 pozitívnych vzoriek identifikovaných PCR testami v období 1. – 31. 7. sa na sekvenovanie použilo 672, úspešne sekvenovaných bolo 625, čo predstavuje 60 percent zo všetkých pozitívnych vzoriek.

Vzhľadom na vysokú infekčnosť delta variantu žiada ÚVZ verejnosť o dodržiavanie platných protiepidemických opatrení, upozorňuje pritom na riziko zrýchlenia komunitného šírenia infekcie medzi neočkovanými osobami.