< sekcia Slovensko

Prípady Alzheimeru stúpajú, aj preto je chorobe venovaný september

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Riziko rozvoja ochorenia je možné znížiť staraním sa o svoje zdravie a udržiavaním zdravého životné štýlu. Nevyhnutná je aj pravidelná fyzická aktivita.

Bratislava 16. septembra (TASR) - Poruchy pamäti môžu byť v starobe časté, demencia však k normálnemu starnutiu nepatrí. Najčastejšou formou demencie je práve Alzheimerova choroba. Pre globálny nárast počtu prípadov na celom svete je venovaný tomuto ochoreniu celý mesiac september. Pripomenula to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Alzheimerova choroba je pomaly sa rozvíjajúce degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré vedie k zániku nervových buniek a nervových spojení. Postihuje predovšetkým tie časti mozgu, ktoré sú dôležité pre pamäť, myslenie a rozumové schopnosti. "Medzi typické príznaky tohto ochorenia patrí zhoršovanie pamäti, neschopnosť rozpoznávať miesta a ľudí, zabúdanie a strata orientácie v čase a priestore," spresnil Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ.

Čím skôr sa choroba rozpozná a čím skôr sa začne liečba, tým väčšia je šanca na zmiernenie priebehu. Medzi príčiny pre vznik ochorenia môže podľa ÚVZ patriť pokročilý vek, niekedy dedičnosť, výskyt rizikových faktorov, ktoré podmieňujú aj vznik srdcovo-cievnych ochorení ako vysoký krvný tlak, fajčenie, obezita, cukrovka či vysoká hladina cholesterolu. Medzi rizikové faktory patria aj predchádzajúce úrazy hlavy, stres či vysoká miera úzkosti a pesimizmu.

Riziko rozvoja ochorenia je možné znížiť staraním sa o svoje zdravie a udržiavaním zdravého životné štýlu. Nevyhnutná je aj pravidelná fyzická aktivita. "Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že fyzická aktivita môže pomáhať redukovať riziko rozvoja demencie. Fyzická aktivita posilňuje imunitný systém, zvyšuje mozgovú aktivitu, posilňuje kardiovaskulárny systém, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu, posilňuje steny ciev, normalizuje či vyrovnáva krvný tlak. Dôležité je realizovať fyzickú aktivitu na čerstvom vzduchu," vysvetlil Odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu ÚVZ.

Ochoreniu tiež pomáha predchádzať zdravé stravovanie a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Potrebný je dostatočný príjem kyseliny listovej, vitamínov skupiny B a vitamín E. Odporúčané je piť vodu, čerstvo pripravené šťavy, zelený čaj. Mozog tiež potrebuje stimuláciu duševnou aktivitou, ako sú rozhovory s ľuďmi, čítanie kníh, písanie, spoločenské hry, vzdelávanie sa, riešenie krížoviek či plánovanie pracovného týždňa alebo domácich osláv.