< sekcia Slovensko

ÚVZ: Uplynulá chrípková sezóna bola bez celoštátnej epidémie

Ilustračné foto Foto: TASR

Pod výrazný medziročný pokles ochorení sa podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa podpísali najmä prijaté opatrenia, ktoré slúžili na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19.

Bratislava 2. júna (TASR) - Chrípková sezóna 2020/2021 nebola poznamenaná celoštátnou chrípkovou epidémiou. Na úrovni krajov pretrvávali lokálne epidémie. Uviedla to Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

V porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou 2019/2020 zaznamenal ÚVZ pokles chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO), vrátane chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO). "Počet lekármi hlásených ARO klesol takmer o 72 percent, hlásených prípadov CHPO o takmer 84 percent," spresnila Račková.

Pod výrazný medziročný pokles ochorení sa podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa podpísali najmä prijaté opatrenia, ktoré slúžili na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19. "Ide predovšetkým o vedľajší efekt opatrení prijatých na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 orientovaných na zníženie stretávania sa ľudí. COVID-19 je rovnako ako chrípka a chrípke podobné ochorenia respiračným ochorením, šíriacim sa kvapôčkovou infekciou zväčša pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní, ale i pri vydychovaní vzduchu," vysvetlil Mikas.

Významné obmedzenie sociálnych kontaktov, zatvorenie výchovno-vzdelávacích zariadení a prechod na dištančné vzdelávanie, cestovné obmedzenia, vyšší podiel práce z domu, sociálny odstup pri stretnutiach, správne prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk a povrchov, izolácia pozitívnych osôb a karanténa úzkych kontaktov bránili podľa Račkovej šíreniu nielen vírusov, ale i baktérií v pracovných a školských kolektívoch, vo verejnej hromadnej doprave i na podujatiach.

Oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne zároveň narástol počet zaočkovaných ľudí proti chrípke. Podiel spotrebovaných očkovacích látok konečným spotrebiteľom stúpol v porovnaní s predchádzajúcou chrípkovou sezónou o 34 percent. "Počet zaočkovaných jednotlivcov proti chrípke sa navýšil o viac než 78.000 ľudí,“ spresnil Mikas.

V chrípkovej sezóne 2020/2021 nebolo tiež hlásené ochorenie ani úmrtie na SARI. Ide o ťažkú akútnu infekciu dýchacích ciest s horúčkou, kašľom, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu.