Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

V 720 slovenských mestách a obciach vybudovali nové sirény

Ilustračné foto. Foto: TASR

Primátorom a starostom umožňujú sirény prenášať a reprodukovať živé hlásenia či automaticky prevádzať textové správy na zvukový výstup.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR vybudovalo 1088 nových diaľkovo ovládaných elektronických sirén štvrtej generácie v 720 mestách a obciach na Slovensku. Cieľom bolo rozšíriť a zmodernizovať sieť sirén civilnej ochrany na varovanie obyvateľstva pri riešení následkov mimoriadnych udalostí. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.

"Pokrytie výstražným signálom elektronických sirén stúplo na 85 percent obyvateľov Slovenska na trvale obývanom zastavanom území z pôvodných 58 percent," priblížili z rezortu s tým, že tak zvýšia úroveň pripravenosti na zvládanie mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy.

Aktuálne tak na Slovensku je celkom 2611 koncových prvkov varovania, ktoré vysielajú výstražný signál prostredníctvom elektronických sirén. Z toho 1696 elektronických sirén civilnej ochrany je vo vlastníctve MV, pričom 608 je starších sirén a 1088 novovybudovaných sirén štvrtej generácie.

Počas pravidelnej skúšky sirény budú nové sirény v piatok prvýkrát hlasito preskúšané z celorepublikovej úrovne. Ich vybudovanie finančne podporila EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia v programovom období 2014 - 2020.

Primátorom a starostom umožňujú sirény prenášať a reprodukovať živé hlásenia či automaticky prevádzať textové správy na zvukový výstup. Ovládať je ich možné nielen lokálne v obciach a mestách, ale aj diaľkovo z príslušného varovacieho a vyrozumievacieho centra republiky a kraja. Na diaľku je možné spustiť aj živé vysielanie RTVS (stanica Slovensko) alebo hovorené slovo cez mikrofón.

Systém včasného varovania bol doplnený aj o 93 mobilných elektronických sirén vhodných na inštaláciu na automobily. K dispozícii sú na okresných úradoch, sekcii krízového riadenia MV a v kontrolných chemických laboratóriách civilnej ochrany. Určené sú predovšetkým výjazdovým skupinám s cieľom informovania obyvateľstva v prípade vzniku mimoriadnej udalosti v lokalitách, ktoré nie sú pokryté výstražným signálom stacionárnych elektronických sirén.

Sieť varovania a vyrozumenia dopĺňa 915 elektronických sirén autonómnych systémov priemyselných ohrozovateľov (napríklad jadrové a vodné elektrárne, chemické závody, zimné štadióny), ktoré je možné aktivovať aj z úrovne štátu.

Systém včasného varovania je možné rozšíriť tiež prostredníctvom pripojenia digitálnych miestnych rozhlasov obcí a miest cez špecializovaný RDS modul. Dnes je takto pripojených 11 obcí.