Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Slovensko

V alianciách Európske univerzity je päť slovenských vysokých škôl

Ilustračná snímka. Foto: TASR

V rámci výzvy Erasmus+ na rok 2023 bolo vybraných 30 aliancií európskych univerzít, ktoré ďalej podporujú zavádzanie iniciatívy Európske univerzity.

Bratislava 12. júla (TASR) - V alianciách Európske univerzity je päť slovenských vysokých škôl. V poslednej výzve Erasmus+ bolo podporených päť aliancií so slovenskou účasťou. Informuje o tom Slovenská rektorská konferencia (SRK) na svojom webe.

Opätovnú podporu získali aliancie Enlight s Univerzitou Komenského v Bratislave, Invest so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre a Ulysseus s Technickou univerzitou v Košiciach. Ďalšie dve aliancie sú vo výbere Európskej komisie prvýkrát. Súčasťou Eulist je Slovenská technická univerzita v Bratislave a aliancie Filmeu zase Vysoká škola múzických umení v Bratislave. "Na týchto piatich univerzitách dnes študuje skoro 43 percent všetkých študentov. Tí budú môcť využiť nové vzdelávacie príležitosti vrátane mobilít," spresnila SRK.

V rámci výzvy Erasmus+ na rok 2023 bolo vybraných 30 aliancií európskych univerzít, ktoré ďalej podporujú zavádzanie iniciatívy Európske univerzity. Spolu s 20 alianciami, ktoré boli vybraté ešte v roku 2022, bude pôsobiť celkovo 50 aliancií európskych univerzít, ktoré zahŕňajú viac ako 430 vysokých škôl.

Cieľ európskej stratégie pre univerzity je rozšíriť do polovice roka 2024 iniciatívu na 60 aliancií s viac ako 500 vysokými školami. Ďalšia výzva bude zverejnená na jeseň 2024. "Cieľom aliancií je spájať čoraz viac fakúlt, katedier, zamestnancov a študentov, ponúkať inovatívnejšie vzdelávanie založené na výzvach a transdisciplinárnom prístupe, implementovať viac spoločných programov, byť ešte inkluzívnejšie a viac sa zapájať do svojich komunít," dodáva sa na webe SRK.