Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Slovensko

V Bratislave potvrdili tretí prípad osýpok, žena už leží na Kramároch

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Nakazenou je najnovšie 43-ročná žena, v prvých dvoch prípadov šlo o mužov.

Bratislava 20. decembra (TASR) - V Bratislave potvrdili ďalší prípad osýpok. Ide o tretieho takéhoto pacienta v hlavnom meste. Informovala o tom Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) a bratislavskí regionálni hygienici.

Nakazenou je najnovšie 43-ročná žena, v prvých dvoch prípadov šlo o mužov. Osýpky dostala podľa hygienikov s najväčšou pravdepodobnosťou od nich. "S chorou mohlo prísť do kontaktu 56 ľudí, zabezpečujeme u nich príslušné protiepidemické opatrenia," vysvetlil Otakar Fitz z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. O treťom prípade osýpok informovala ako prvá televízia Markíza.

Pacientku hospitalizovali v nemocnici na bratislavských Kramároch. "U pacientky sa objavili klasické príznaky ochorenia osýpok, ako je kašeľ, nádcha, zvýšená teplota a výsyp. Jej stav je stabilizovaný," povedala hovorkyňa UNB Kliská.

Žena pracuje ako obchodná asistentka v spoločnosti sídliacej v Bratislave. "K prenosu ochorenia došlo najpravdepodobnejšie v kontakte s pacientmi, u ktorých boli osýpky potvrdené," povedal Fitz.

S osýpkami v decembri tohto roka hospitalizovali na Kramároch aj dvoch mužov vo veku 39 a 35 rokov. Hygienici potvrdili, že pracujú v rovnakej firme v Bratislave. V spoločnosti už vykonali štátny zdravotný dozor. Firma zabezpečuje administratívne služby, zamestnáva asi 850 ľudí. "Pričom zamestnanci pochádzajú zo Slovenska a ďalších približne 25 štátov celého sveta a žijú, respektíve pracujú v Bratislave," povedal Fitz s tým, že sú u nich bežné pracovné cesty. Osýpky boli podľa neho na Slovensko pravdepodobne importované.

Na Slovensku tento rok naisto potvrdili importovaný prípad osýpok zatiaľ iba u Taliana, ktorý študuje v Košiciach. Pravdepodobne sa nakazil v Novom Sade v Srbsku.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Ochorenie môže byť aj smrteľné.

Najúčinnejším preventívnym opatrením proti osýpkam je očkovanie, zdôrazňuje hlavný hygienik SR Ján Mikas. Rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, preto odporúča, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich zaočkovania.

Očkovanie proti osýpkam je na Slovensku povinné, robí sa najskôr v prvom dni 15. mesiaca života, najneskôr v 18. mesiaci života, preočkovanie sa vykonáva v 11. roku života.