Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Slovensko

REPORTÁŽ: Slovensko má nový vládny špeciál. Pozrite sa do vnútra

Na snímke nové lietadlo Leteckého útvaru ministerstva vnútra SR Airbus A 319 na letisku M. R. Štefánika v Bratislave v utorok 14. júna 2016. Foto: TASR/Jakub Kotian

Slovensko taktiež plánuje kúpiť za zhruba päť miliónov eur dva menšie stroje Fokker 100.

Bratislava 14. júna (TASR) – Na bratislavskom letisku dnes ráno pristál nový letecký vládny špeciál Airbus A319-115 CJ. Malo by prepravovať nielen vládne delegácie, ale v prípade potreby aj zranených občanov Slovenska zo zahraničia späť domov. Asi 11-ročné lietadlo, ktoré stálo približne 42 miliónov eur, priletelo do Bratislavy z Ostravy, kde dostalo nový náter v slovenských farbách. Nahradí už zastaraný stroj ruskej výroby Tu-154 M. Na dnešnom brífingu o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák.

„Je tam prezidentská kajuta, je tam priestor pre sprevádzajúcu delegáciu, priestor pre novinárov, v prípade potreby sa môže lietadlo v časti zmeniť na evakuačnú časť, kedy sa zdvojnásobí jeho kapacita, alebo sa použije medicínska paluba, ktorá predstavuje päť medicínskych lôžok pre stredne a ťažko ranených pacientov. Čiže môžeme po prvýkrát prevážať aj zranených slovenských občanov späť do vlasti,“ opísal možnosti lietadla šéf rezortu vnútra.

Na snímke kokpit nového lietadla Leteckého útvaru ministerstva vnútra SR Airbus A 319 na letisku M. R. Štefánika v Bratislave v utorok 14. júna 2016.
Foto: TASR/Jakub Kotian

Na snímke interiér nového lietadla Leteckého útvaru ministerstva vnútra SR Airbus A 319 na letisku M. R. Štefánika v Bratislave v utorok 14. júna 2016.
Foto: TASR/Jakub Kotian

Na snímke interiér nového lietadla Leteckého útvaru ministerstva vnútra SR Airbus A 319 na letisku M. R. Štefánika v Bratislave v utorok 14. júna 2016.
Foto: TASR/Jakub Kotian
Podľa jeho slov Slovensko kúpilo lietadlo, ktoré síce nie je nové, ale má veľmi dobrý pomer medzi cenou a výkonom. Jeho spotreba by mala byť navyše výrazne nižšia, ako tomu bolo pri doterajších ruských strojoch Tu-154 M.

Lietadlo má mať dolet okolo 9000 km, takže je možné sa ním dostať aj na východné pobrežie Spojených štátov amerických. Tento stroj má nalietaných 4400 hodín a 1300 pristátí. Vyrobený bol v roku 2005 a do prevádzky vstúpil o rok neskôr.Podľa šéfa rezortu vnútra sa lietadlo budúci rok podrobí generálnej oprave a môže lietať ešte aj 30 rokov.

Slovensko taktiež plánuje kúpiť za zhruba päť miliónov eur dva menšie stroje Fokker 100. „Nie je ešte úplne uzavretá zmluva, ale vyzerá to tak, že v priebehu septembra by mohol prísť prvý. Teda ak sa zmluva uzavrie a ak bude správne opravený,“ dodal Kaliňák.