< sekcia Slovensko

V Brezovej pod Bradlom usporiadal rezort obrany Deň Ozbrojených síl SR

Na archívnej snímke Mohyla Milana Rastislava Štefánika. Foto: TASR - Vladimír Miček

Program sa začal pietnym aktom pri Mohyle M. R. Štefánika na Bradle, pokračoval pri Pamätníku hurbanovských bojov na Prietržskej ceste.

Brezová pod Bradlom 22. septembra (TASR) - Profesionálni vojaci si spolu s verejnosťou pripomenuli Deň Ozbrojených síl Slovenskej republiky už tradične 22. septembra v Brezovej pod Bradlom. Vojakov ocenil minister obrany Peter Gajdoš (SNS), prihovoril sa im aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

"Stav ozbrojených síl je výsledkom spoločnej práce. Každý z nás je dielikom obrovskej mozaiky, ktorá je výnimočná svojou rôznorodosťou, no zároveň musí každá časť do seba zapadať, inak by naše ozbrojené sily nedokázali fungovať ako celok," uviedol pred vojakmi minister obrany.

"Tento dátum pripomína všetkým vojakom odhodlanie, vysokú morálku a statočnosť ich predchodcov, slovenských dobrovoľníkov z meruôsmich rokov. Ak hovoríme o hrdinoch z roku 1848, musíme spomenúť aj Milana Rastislava Štefánika. Ten svojimi činmi ukázal, že ich obeť nebola márna a ich sen pretavil na skutočnosť," poznamenal Pellegrini.

Program sa začal pietnym aktom pri Mohyle M. R. Štefánika na Bradle, pokračoval pri Pamätníku hurbanovských bojov na Prietržskej ceste. Oficiálny program na námestí M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom otvoril prelet stíhacích lietadiel MiG-29.

O 12.30 h budú v priestore poľa pod Barancom za evanjelickým kostolom pre verejnosť pripravené statické a dynamické ukážky techniky a spôsobilostí ozbrojených síl. Verejnosť sa môže tešiť na showprogram Čestnej stráže OS SR, ukážky Vojenskej polície a jej kynológov, boj zblízka, ako aj hudobné vystúpenia a vystavenú vojenskú techniku a zbrane.

Na zabezpečení osláv Dňa Ozbrojených síl SR sa podieľalo viac ako 300 profesionálnych vojakov.