< sekcia Slovensko

V Budapešti sa neformálne stretli premiéri V4, rokujú o postoch v EÚ

Na snímke zľava slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán pózujú pre skupinovú fotografiu počas neformálneho stretnutia premiérov Vyšehradskej štvorky (V4) 13. júna 2019 v Budapešti. Foto: TASR/MTI

Na schôdzku pricestovali český premiér Andrej Babiš, predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini.

Budapešť 13. júna (TASR) - Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pricestovali vo štvrtok do Budapešti na neformálne pracovné stretnutie, povedal agentúre MTI hovorca predsedu maďarskej vlády Bertalan Havasi.

Na schôdzku usporiadanú v sídle úradu premiéra Viktora Orbána v niekdajšom karmelitánskom kláštore na budínskom Hradnom vrchu pricestovali český premiér Andrej Babiš, predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini.

Podľa Havasiho slov je cieľom stretnutia zladiť postoje krajín V4 v aktuálnych otázkach Európskej únie.

Úrad maďarskej vlády pre TASR uviedol, že po schôdzke neusporiadajú tlačovú konferenciu. Orbán na Facebooku zverejnil dve fotografie - na prvej čaká pred kláštorom na Babiša vystupujúceho z auta a na druhej ukazuje českému ministerskému predsedovi panorámu Budapešti z balkóna svojho úradu.

Už koncom mája prenikli na verejnosť informácie, že spoločným kandidátom V4 na jednu z vysokých pozícií v Európskej únii má byť súčasný podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Babiš túto informáciu neskôr dementoval. Slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že Šefčovič je len jedným z kandidátov, ktorého nomináciu na post predsedu Európskej komisie podporujú krajiny Vyšehradskej štvorky.

Kandidátov na predsedu EK navrhujú lídri členských štátov, ktorí musia vziať do úvahy výsledky eurovolieb, a o ich návrhu hlasuje Európsky parlament.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)