< sekcia Slovensko

V Gabčíkove znížia prietok, pomôže to vytiahnutiu vraku v Budapešti

Na snímke báger istený na pontóne počas záchranných prác na mieste potopenia výletnej lode pri Margitinom moste na brehu Dunaja 6. júna 2019 v Budapešti. Foto: TASR/AP

Riaditeľstvo maďarského vodohospodárskeho podniku OVF vo štvrtok (6. 6.) požiadalo slovenskú partnerskú organizáciu, aby čiastočným znížením prietoku Dunaja napomohla urýchleniu poklesu jeho hladiny.

Bratislava/Banská Štiavnica 7. júna (TASR) - Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) zníži v sobotu 8. júna od 1.00 do 5.00 h prietok na Vodnom diele Gabčíkovo. Maďarskí vodohospodári ho požiadali o zníženie pre to, aby mohli pokračovať v prácach po nehode výletnej lode v Budapešti. TASR o tom v piatok informoval hovorca vodohospodárov Marián Bocák.

"Po tomto obmedzení hladina Dunaja v Budapešti približne o 12 hodín na to klesne na takú úroveň, aby mohol plávajúci žeriav vyťahovať vrak lode," dodal.

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), pod ktorého rezort patrí SVP, ponúkol pomoc pri odstraňovaní vraku v podobe plávajúceho žeriavu Slavín, informoval hovorca.

Vodohospodárska výstavba (VV) odstaví 2 až 3 turbíny vodnej elektrárne, presný počet bude závisieť od aktuálnej situácie, informovalo Ministerstvo životného prostredia SR. "V kontexte tohto nebývalého nešťastia chceme aj my byť nápomocní a verím, že manipulácia s hladinami splní svoj význam," povedal generálny riaditeľ (VV) Daniel Kvocera.

Riaditeľstvo maďarského vodohospodárskeho podniku OVF vo štvrtok (6. 6.) požiadalo slovenskú partnerskú organizáciu, aby čiastočným znížením prietoku Dunaja napomohla urýchleniu poklesu jeho hladiny. Pomohlo by to vyzdvihnutiu vyhliadkovej lode Hableány, ktorá sa potopila 29. mája po zrážke s vyhliadkovou loďou v Budapešti, uviedla agentúra MTI. V komerčnej televízii TV2 zaznelo, že vrak vyzdvihnú najskôr v nedeľu popoludní, prípadne v pondelok ráno.    

Potápači pri Margitinom moste začali stabilizovať vrak lode a čoskoro by ho mali upevniť na laná potrebné na jeho vyzdvihnutie. Snahou tímu záchranárov je, aby sa potopené plavidlo podarilo vyzdvihnúť bez prelomenia jeho trupu.