< sekcia Slovensko

V indikatívnej voľbe GP obstál najlepšie Žilinka,koalícia ďalej rokuje

Na snímke kandidát na generálneho prokurátora Maroš Žilinka počas schôdze Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý vypočúva kandidátov na generálneho prokurátora SR v Bratislave 23. novembra 2020. Foto: TASR – Jakub Kotian

Podpredseda parlamentu zo Za ľudí Juraj Šeliga hovorí, že poradie je známe a predpokladá, že koalícia je veľmi blízko k dohode.

Bratislava 2. decembra (TASR) - V koaličnej indikatívnej voľbe kandidáta na generálneho prokurátora najlepšie obstál Maroš Žilinka. TASR to potvrdila predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová aj šéf klubu OĽANO Michal Šipoš.

"Klub OĽANO to rešpektuje. Musia si štyria lídri sadnúť a povedať spoločné stanovisko," uviedol pre TASR Šipoš. Koalícia naďalej rokuje, jej poslanci veria, že hlasovanie bude vo štvrtok 3. decembra.

Parlament už niekoľkokrát hlasovanie presunul, keďže koalícia nemá zhodu na jednom mene. Indikatívne hlasovanie bolo v utorok (1. 12.) večer. Koalícia ním chcela zistiť, na ktorom zo siedmich kandidátov je najväčšia zhoda, respektíve, ktorý by nemusel prejsť v koalícii. Následne by sa mali dohodnúť na postupe pri hlasovaní, ktoré má byť v pléne NRSR vo štvrtok (3. 12.) o 17.00 h.

Šéfka klubu Za ľudí Jana Žitňanská sa k menám vyjadrovať nechce. Nekomentuje ani Žilinku, ani Juraja Klimenta, ktorý mal skončiť v indikatívnom hlasovaní druhý. Žitňanská mená nechce potvrdiť, zdôrazňuje, že koalícia stále rokuje. "Budeme sa snažiť, aby sme sa dohodli," povedala pre TASR.

Podpredseda parlamentu zo Za ľudí Juraj Šeliga hovorí, že poradie je známe a predpokladá, že koalícia je veľmi blízko k dohode. "Verím, že vo štvrtok sa bude voliť," dodal. Indikatívne hlasovanie podľa jeho slov posunulo rokovania ďalej.