Quantcast
< sekcia Slovensko

V. Karas: Stále nemôže informovať o disciplinárkach advokátov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ministerstvo spravodlivosti SR chce riešiť otázku disciplinárnej zodpovednosti právnických profesií v rámci kreovania disciplinárneho poriadku pre Najvyšší správny súd (NSS) SR.

Bratislava 29. januára (TASR) – Slovenská advokátska komora (SAK) stále nemôže informovať o „disciplinárkach“ advokátov. „Nie je tu žiaden posun,“ uviedol v rozhovore pre TASR predseda SAK Viliam Karas. Ministerstvo spravodlivosti SR chce riešiť otázku disciplinárnej zodpovednosti právnických profesií v rámci kreovania disciplinárneho poriadku pre Najvyšší správny súd (NSS) SR.

„Mrzí ma to, lebo jedným z mojich cieľov je stransparentnenie disciplinárnych konaní komory. Aby bola verejnosť informovaná o tom, že je u nás vyvodzovaná disciplinárna zodpovednosť,“ podotkol Karas, ktorý vykonáva funkciu predsedu SAK od januára 2021.

Komora podľa neho realizuje každoročne viac ako 100 disciplinárnych konaní. „Približne v 70 prípadoch je vyvodená zodpovednosť voči konkrétnemu advokátovi. Bohužiaľ, nevieme a nemôžeme o tom informovať,“ dodal s tým, že SAK v júni 2020 predložila rezortu spravodlivosti návrh legislatívneho riešenia.

Komora zaznamenala vyhlásenie rezortu spravodlivosti, že návrh plánuje implementovať. „Na rokovaniach s ministerstvom sa budeme pýtať aj na túto otázku,“ zdôraznil.