Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Slovensko

VIDEO: V kaštieli Rusovce sa začína rekonštrukcia

Na snímke zľava vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra a podpredseda vlády SR a minister obrany SR Robert Kaliňák (SMER-SD) počas tlačovej konferencie pri príležitosti začiatku rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Rusovce v Bratislave v utorok 25. júna 2024. Foto: TASR - Pavol Zachar

Kaštieľ je v správe Úradu vlády SR. Zámer obnovy schválila vláda v lete 2012.

Bratislava 25. júna (TASR) - V kaštieli Rusovce sa začína rekonštrukcia, práce odštartujú v najbližších dňoch. Obnovu národnej kultúrnej pamiatky by mali dokončiť do konca roka 2029. V utorok ju slávnostne spustili vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD), vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra a zástupcovia zhotoviteľa. Objekt bude slúžiť na reprezentatívne účely aj verejnosti.

"Konečne po 22 rokoch, odkedy sa rozpráva o rekonštrukcii kaštieľa v Rusovciach a po posledných piatich rokoch, kedy prebiehalo verejné obstarávanie, sme konečne v cieli a zároveň aj na začiatku," skonštatoval Gedra. Poďakoval všetkým, vrátane bývalej vlády, ktorí priložili ruku k dielu.Okrem procesných vecí, týkajúcich sa verejného obstarávania, označil za najnáročnejšiu vec získať na projekt finančné prostriedky. "Na začiatku tohto projektu bola očakávaná suma tejto rekonštrukcie okolo 85.000.000 eur, výsledná suma verejného obstarávania bola 105.000.000 eur," poukázal.

Na snímke interiér národnej kultúrnej pamiatky, kaštieľa Rusovce, pred začiatkom rekonštrukcie v Bratislave v utorok 25. júna 2024.
Foto: TASR - Pavol Zachar


Vicepremiér deklaroval vedúcemu úradu vlády podporu pri obnove pamiatky. "Chceme, aby vznikla ďalšia dominanta, ktorá nebude slúžiť len Bratislavčanom, ale bude pýchou Bratislavy, bude sa pri nej môcť zastaviť každý, kto príde navštíviť Bratislavu spolu s parkom, ktorý tomu prináleží," vyhlásil.

Kaštieľ je v správe Úradu vlády SR. Zámer obnovy schválila vláda v lete 2012. Verejné obstarávanie na samotnú rekonštrukciu kaštieľa vyhlásili už v polovici decembra 2019, proces brzdilo viacero konaní o námietkach v priebehu jednotlivých etáp súťaže. Na začiatku júna Úrad pre verejné obstarávanie ukončil konanie k opakovaným námietkam, týkajúcim sa vyhodnotenia súťaže a určenia víťaznej ponuky. Námietky zamietol.