Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Slovensko

V kauze Kuciak vypovedal bývalý policajný funkcionár B. Slobodník

Na snímke svedok Bernard Slobodník na súdnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze plánovaných vrážd prokurátorov na Špeciálnom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 12. júla 2022. Foto: TASR - Martin Baumann

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhoduje o vine Mariana K. a Aleny Zs.

Pezinok 12. júla (TASR) - Aj v utorok pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Výsluch by mal absolvovať bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník.

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice súd rozhoduje o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav M. a Tomáš Sz. dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán A. 15 rokov nepodmienečne.

Na snímke Marián K. prichádza v sprievode justičnej stráže na pojednávanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze plánovaných vrážd prokurátorov na Špeciálnom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 12. júla 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann


Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby - Marian K., Alena Zs., Dušan K. a Darko D. Tomáš Sz. bol vylúčený na samostatné konanie. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zs.

Poškodení prokurátori nie sú na pojednávaní prítomní. Rovnako ani obžalovaná Alena Zs., ktorá požiadala o konanie v jej neprítomnosti.

B. Slobodník: O prípad Technopol Servis sa zaujímal aj Norbert B.


O prípad Technopol Servis, v ktorom čelí obvineniu Marian K., sa zaujímal aj nitriansky podnikateľ Norbert B. Mal sa snažiť ovplyvňovať vyšetrovanie. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to v utorok uviedol bývalý vysokopostavený policajný funkcionár Bernard Slobodník.

Na súde vypovedal najmä v súvislosti s kauzou plánovaných vrážd prokurátorov. ŠTS zároveň pojednáva aj prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Slobodník vyhlásil, že mal byť medzi rokmi 2017 a 2018 niekoľkokrát zavolaný nitrianskym podnikateľom Norbertom B. do budovy Transpetrolu. Na jednom stretnutí mal dostať príkaz, aby bolo odložené vznesenie obvinenia v kauze Technopol Servis. Prostredníctvom exšéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra H. malo prísť aj k výmene vyšetrovateľa.

Na snímke vpravo svedok Bernard Slobodník na súdnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v kauze plánovaných vrážd prokurátorov na Špeciálnom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 12. júla 2022.
Foto: TASR - Martin Baumann


"Norbert B. mi povedal, že je pripravených 300.000 eur, ak sa splnia jeho požiadavky," uviedol Slobodník s tým, že to odmietol. Aj v súvislosti s touto kauzou si mal podľa obžaloby objednať Marian K. vraždu súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý sa jej venoval.

Slobodník podotkol, že mal Norbert B. intervenovať v prospech Mariana K. a iných tiež v súvislosti s kauzami zmenky či prípravou vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.