< sekcia Slovensko

Pojednávanie s Františkom D. prerušili, vo štvrtok bude vypovedať syn

V Ústave výkonu väzby v Banskej Bystrici sa začalo hlavné pojednávanie Špecializovaného trestného súdu so skupinou Zsolta N. a spol., tzv. Sátorovcov. Zsolt N. na snímke dole druhý sprava a František Z. (druhý zľava). Foto: TASR - Dušan Hein

František D. starší počas svojej výpovede viackrát uviedol, že sa sátorovcov bál, a že by si u nich vraždy neobjednával.

Pezinok 29. júla (TASR) – Pojednávanie so starostom Dolného Chotára Františkom D., jeho synom a ostatnými údajnými členmi gangu sátorovcov prerušili. Proces bude pokračovať vo štvrtok na Špecializovanom trestnom súde výpoveďou Františka D. mladšieho.

František D. starší počas svojej výpovede viackrát uviedol, že sa sátorovcov bál, a že by si u nich vraždy neobjednával. „Ja som nikdy nedal nikomu ani len facku,“ uviedol starosta Dolného Chotára. Počas jeho výpovede rozprával aj o tom, že poznal zavraždeného bosa sátorovcov Ľudovíta Sátora. Potvrdil mediálne známu informáciu, že Sátor mal pri sebe nosiť preukaz príslušníka Slovenskej informačnej služby. Tak, ako jeho syn, aj František D. starší popiera akúkoľvek objednávku vraždy.

Po prerušení hlavného pojednávania bude proces pokračovať vo štvrtok výsluchom Františka D. mladšieho, ktorý avizoval, že bude mať jeho spontánna výpoveď minimálne dve hodiny.

V kauze vrážd gangu sátorovcov stoja pred senátom ŠTS starosta Dolného Chotára František D., jeho syn František, Roland Sz. a Ladislav A. Obžalovaní sú dokopy zo šiestich vrážd, z toho jednej v štádiu prípravy, faktoringového podvodu, členstva v zločineckej skupine a drogovej trestnej činnosti.

V kauze starostu Dolného Chotára budú vypovedať aspoň piati sátorovci


V kauze starostu Dolného Chotára Františka D. a spol., ktorý je obžalovaný z viacerých vrážd, bude vypovedať viac ako 20 svedkov, z toho minimálne piati členovia gangu sátorovcov. Počas procesu s údajnými vrahmi bielych koní to uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdan Čeľovský.

V dopoludňajších hodinách vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) starosta Dolného Chotára František D. ako prvý zo štyroch obžalovaných. Vo svojej výpovedi objednávky troch vrážd odmietol, tvrdí, že obchodné spory riešil právnou cestou. „Bolo by to priveľa náhod, aby ľudia, s ktorými mal spory, zmizli,“ oponoval prokurátor.

Podľa Čeľovského je proces s aktívnym politikom, ktorý je obžalovaný z vrážd, dôkazom toho, že si spravodlivosť časom nájde každého. „Nikto sa neschová za svoju politickú činnosť alebo kontakty, keďže je známe, že mal obžalovaný aktívne kontakty s politikmi aj s funkcionármi z prostredia justície,“ doplnil. Prokurátor tiež pripomenul, že sa na poľovačkách Františka D. zúčastňoval aj bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál.

Prokurátor dúfa v spoluprácu sátorovcov aj s ohľadom na príbuzných ich obetí. Pred niekoľkými mesiacmi sa v konaní s inými členmi skupiny Čeľovský vyjadril, že táto zločinecká skupina má z južného Slovenska na svedomí minimálne 80 obetí. „Verím, že sa niektorí zo sátorovcov rozhodnú spolupracovať, že im nejaké zvyšky svedomia našepkajú, aby si pozostalí mohli aspoň slušne pochovať svojich príbuzných,“ uviedol prokurátor.

Na margo hrobov obetí Čeľovský dodal, že sa naďalej pátra v okolí západného Slovenska. Po ostatných pojednávaniach so sátorovcami sa mali na základe informácií z pojednávaní podľa prokurátora niektoré telá aj premiestňovať.