Quantcast
< sekcia Slovensko

V kauze vraždy exministra J. Duckého sa nezačalo pojednávať

Ján Ducký, archívna snímka. Foto: TASR

Stalo sa tak z dôvodu, že decembrové rozhodnutie ukrajinských orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vec zastavili a vrátili naspäť na Slovensko, sa stále prekladá.

Bratislava 6. novembra (TASR) - Okresný súd (OS) Bratislava I stále nemôže vytýčiť nové hlavné pojednávanie v kauze vraždy exministra hospodárstva a riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu Jána Duckého, keďže decembrové rozhodnutie ukrajinských orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vec zastavili a vrátili naspäť na Slovensko, sa stále prekladá.

"V uvedenej trestnej veci zatiaľ nebol OS Bratislava I doručený úradný preklad rozhodnutia ukrajinských orgánov," povedal pre TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

Z vraždy bol na Slovensku obžalovaný Ukrajinec Oleg K. T. Ukrajinská strana 5. februára tohto roka vrátila súdne spisy spolu s rozhodnutím vyšetrovateľa z decembra 2018, ktorý zastavil konanie voči menovanému z dôvodov, že skutok sa stal na území SR. Zároveň nebola preukázaná spoluúčasť Olega K. T. a chýbali prvky trestnej činnosti. Generálna prokuratúra (GP) Ukrajiny však predtým dlhšie slovenské orgány neinformovala o stave vyšetrovania vraždy exministra. Ministerstvo spravodlivosti SR viackrát orgány susednej krajiny urgovalo.

Slovenská strana pred rokmi postúpila spisový materiál ukrajinským justičným orgánom, keďže sa obžalovaný nedostavoval na pojednávania nižšieho bratislavského súdu. Prípad sa na Ukrajinu postúpil na základe žiadosti Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave. GP Ukrajiny prevzala trestné konanie voči Olegovi K. T. koncom leta 2010. Príslušné justičné orgány však slovenskú stranu nemuseli konkrétne informovať, pretože išlo o vnútroštátne trestné konanie Ukrajiny.

Olega K. T. začiatkom leta 2007 slovenská prokuratúra opäť obžalovala z vraždy Duckého. Zastreleného ho našli 11. januára 1999 vo vchode panelového domu na Bajzovej ulici v Bratislave. Bol zastrelený štyrmi strelami z pištole kalibru 7,65 mm.

Oleg K. T. obvinenia viackrát poprel. Podľa vlastných slov sa usiloval celú vec vyriešiť a na Slovensku sa chcel stretnúť s dcérou. Zdôraznil, že proti nemu nie je dôveryhodný svedok.