< sekcia Slovensko

Mikulaj vypovedal o pohybe telefónov obžalovaných, súd bol prerušený

Na snímke zľava Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej a jej právny zástupca Roman Kvasnica počas hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 1. júna 2020. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Mikulaj by mal súdu uviesť, či sa na základe digitálnych stôp dá zistiť, či sa mohli obžalovaní Marian K. a Alena Zs. stretnúť v čase vraždy, a to podľa polohy ich telefónov.

Pezinok 1. júna (TASR) – Kriminalista a odborník na informačné technológie Dušan Mikulaj vypovedal pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku o pohybe telefónov obžalovaných v dňoch po vražde novinára Jána Kuciaka. Jeho výpoveď podľa splnomocnencov potvrdzuje svedectvá Zoltána Andruskóa a Miroslava M., obžalovaní tvrdia opak. Súd bol prerušený do 17. júna.

"V tej obžalobe je popísaný určitý modus operandi, ako malo k tomu skutku dôjsť, ako sa mali tí ľudia pohybovať, ako sa stretávali," vysvetlil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Turan.Výpoveď Mikulaja podľa splnomocnenca poškodených Kuciakovcov Daniela Lipšica potvrdzuje svedecké výpovede Zoltána Andruskóa a Miroslava M. Lipšic dal do kontextu pohyb telefónu Aleny Zs. z Komárna do Bratislavy s jej komunikáciou cez aplikáciu Threema deň po vražde novinára. Do Bratislavy mala ísť za Marianom K. po peniaze za vraždu, ktoré mala odovzdať Zoltánovi Andruskóovi. Andruskó to na súde potvrdil, peniaze podľa vlastných slov dostal aj Miroslav M.

V záznamoch o komunikácii chýba komunikácia cez mobilné aplikácie, čo si obžalovaná vysvetľovala ako absenciu komunikácie. Záznamy o komunikácii cez aplikácie sa uvádzajú v údajoch od operátorov podľa slov Mikulaja ako dátový prenos, a preto v nich nie je vidno, ani komunikáciu cez Threemu. Mikulaj tiež upozornil, že údaje od operátorov neukazujú aktivitu telefónu v čase, keď je pripojený na wi-fi.

Počas výsluchu Mikulaja sa ho Marian K. opakovane pýtal na problematiku vysielačov operátorov a na to, ako presne vedia určiť polohu telefónu. Mikulaj uviedol, že niekedy môžu byť telefóny pri sebe, avšak pripojené sú na dva úplne odlišné vysielače. Okrem toho sa môže stať, že sa sledovaný telefón objaví pripojený na jeden vysielač a potom preskočí niekoľko ďalších o "x" kilometrov ďalej. Otázkami odkazoval na mobilných operátorov.

"Na tie nedostatky určitého preskakovania vysielacích staníc sme upozorňovali od začiatku vyšetrovania a nebol tam vypočutý žiadny odborne zdatný zamestnanec zo sféry mobilného operátora," reagoval na výsluch Mikulaja obhajca obžalovaného Marek Para.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.