Quantcast
< sekcia Slovensko

V kauze vraždy poslanca M. Rakovského by sa malo pojednávať vo štvtok

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Z vraždy, ktorá sa odohrala v júli 2013, súd doteraz vypočul viacero svedkov, znalcov a pozostalých.

Bratislava 10. mája (TASR) - Po zrušení dvoch aprílových termínov pojednávaní v prípade vraždy mestského poslanca a advokáta Mareka Rakovského je proces pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku (ŠTS) najnovšie naplánovaný na štvrtok (14. 5.). TASR o tom informovala Zuzana Zvalová z Kancelárie predsedu ŠTS.

Vo štvrtok sa nepredpokladá, že sa pristúpi k prednesu záverečných rečí. Posledné dva aprílové termíny (2. a 21. 4.) v tejto veci sa zrušili, a to vzhľadom na situáciu okolo nového koronavírusu.

Z vraždy, ktorá sa odohrala v júli 2013, keď poslanec zahynul pri výbuchu svojho auta, je obžalovaný Peter P. Súd doteraz vypočul viacero svedkov, znalcov a pozostalých. Vo veci sa začalo po prvý raz konať 18. decembra 2019. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), obžalovaný a jeho obhajca Tomáš Rosina vtedy odmietli uzatvoriť dohodu o vine a treste. Peter P. z Veľkého Krtíša je obžalovaný z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v jednočinnom súbehu so zločinom všeobecného ohrozenia a prečinu poškodzovania cudzej veci. Peter P. vinu odmieta a zavraždeného podľa vlastných výpovedí vôbec nepoznal.

Rakovského zavraždili v júli 2013 v Žiari nad Hronom. Pri atentáte bol použitý nástražný výbušný systém, ktorý bol umiestnený na spodnej časti jeho vozidla. Počas jazdy vozidlo vybuchlo a poslanec utrpel devastačné zranenia, ktorým na mieste podľahol. Motív jeho vraždy nie je stále známy. Rakovský sa venoval civilnému právu. V prípade dokázania viny pred súdom hrozí Petrovi P. trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.