Quantcast
< sekcia Slovensko

V. Lengvarský: Súčasný zdravotný systém nie je udržateľný

Na archívnej snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) v Bratislave 23. decembra 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Zdôraznil potrebu hovoriť o reálnych možnostiach a o tom, čo štát dokáže zabezpečiť pre každého a čo sa bude musieť riešiť napríklad pripoistením.

Bratislava 29. apríla (TASR) - Súčasný zdravotný systém nie je udržateľný. Na konferencii ITAPA Health & Care to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). TASR informácie poskytla Dagmar Václaviková z ITAPA.

"Ak si chceme zachovať úroveň zdravotníctva, ktorú máme dnes, potrebujeme ročne o miliardu eur viac,"
povedal Lengvarský na konferencii. Zdôraznil potrebu hovoriť o reálnych možnostiach a o tom, čo štát dokáže zabezpečiť pre každého a čo sa bude musieť riešiť napríklad pripoistením.

Účastníci konferencie poukázali tiež na potrebu digitalizácie zdravotníctva. Inovácie majú pomôcť pacientom i personálu. "Na Slovensku máme archaické informačné systémy, ktoré nezodpovedajú požiadavkám, na základe čoho viaznu všetky ostatné procesy," priblížila Martina Antošová z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Digitalizáciou sa dá zvýšiť ekonomická efektivita zdravotníckych zariadení, zdôraznil spoluzakladateľ Centra inovatívneho zdravotníctva Samuel Arbe. Rezort zdravotníctva podľa Matúša Šestáka zo sekcie digitalizácie a informatiky ministerstva na stratégii digitalizácie pracuje.

Analytik Martin Smatana zase upozornil, že v prípade digitalizácie je potrebné myslieť na dáta. Tie, ktoré štát vlastní, nie sú podľa neho použiteľné. Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Lukáč potvrdil, že v spolupráci s rezortom zdravotníctva pripravujú dátovú mapu, aby vedeli, aké dáta zbierať, vyhodnocovať a v akom formáte ich od poskytovateľov potrebujú.