Quantcast
< sekcia Slovensko

Chcete sa na horách vyhnúť búrkam? Držte sa týchto rád odborníkov

Na archívnej snímke turisti počas túry na vrch Chopok (2024 m n.m) v Nízkych Tatrách. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Ak sa už turista ocitne v oblasti, kde sa blíži búrka, dôležité je konať rýchlo a situáciu zbytočne nepodceňovať.

Bratislava 11. augusta (TASR) - Letná turistika so sebou prináša zvýšené riziko búrok, už pri prvých náznakoch búrky treba urýchlene zostúpiť z vrcholu. Ak turistu zasiahne búrka na vrchole štítu, riziko zásahu bleskom či zranenia v exponovanom teréne sa násobne zvyšuje, upozornil meteorológ Miroslav Žiak z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

"Vrcholy štítov, hrebene, otvorené voľné priestranstvá alebo vodné plochy je potrebné opustiť už pri prvých príznakoch búrky. Tieto príznaky sú napríklad oblaky podobné karfiolu," vysvetľuje meteorológ. Počasie na horách sa môže pomerne rýchlo zmeniť, Žiak preto odporúča sledovať výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu, prípadne aj meteorologický radar.

Podľa Patrika Pajtu z turistického klubu Hikemates je dôležité v prvom rade túry plánovať. "Niektorí ľudia majú zlozvyk, že na túru vyrazia neskôr, keďže v lete zapadá slnko až neskoro večer, to je ale zásadná chyba, keďže búrky sa bežne vyskytujú v poobedných hodinách a môžu tak turistov zastihnúť na vrchole či v exponovanom teréne," vysvetlil. Odporúča preto vyraziť na túru hneď ráno.

Zdôraznil, že ak sa už turista ocitne v oblasti, kde sa blíži búrka, dôležité je konať rýchlo a situáciu zbytočne nepodceňovať. "Ak sa ocitneme v búrke, odporúčam vyhnúť sa najviac rizikovým miestam, treba čo najskôr zostúpiť z vrcholu, neskrývať sa pod osamotenými stromami a vzdialiť sa od kovových reťazí, ktoré sú bežné v Tatrách v exponovanom teréne," priblížil. Odporúča, aby si človek čupol tak, aby sa čo najmenšia časť chodidla dotýkala zeme a na bezpečnom mieste prečkal, kým prejde búrka.

Meteorológ varuje, že búrka môže turistov zastihnúť aj v nížinách či pri stanovačke. "Ak nás zastihne búrka napríklad v noci v stane, treba si čupnúť najlepšie na izolovanú podložku, poslúžiť môže karimatka či ruksak," ozrejmil Žiak. Dodal, že ak je v stane viac osôb, mali by sa od seba vzdialiť a najmä sa nedotýkať kovových častí stanu, napríklad nosných tyčiek. "Treba pamätať na to, že kovové predmety blesky nepriťahujú, ale spôsobujú vážne poranenie pri prechode elektrického výboja, predovšetkým popáleniny," uzatvoril Žiak.