Quantcast
< sekcia Slovensko

Dodržiavať pitný režim je dôležité. Koľko vody by sme mali vypiť?

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Vedúca referátu vzdelávania Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Lucia Mesárošová odporúča vypiť aspoň dva litre vody.

Bratislava 29. júna (TASR) - Mimo úrazov sa v lete záchranári najčastejšie stretávajú s kolapsovými stavmi a dehydratáciou, spôsobenými vysokými teplotami. TASR o tom informovala vedúca referátu vzdelávania Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Lucia Mesárošová.

Záchranári sa tiež často stretávajú so zhoršením chronických, prevažne kardiovaskulárnych ochorení, ako je napríklad vysoký krvný tlak. "Práve u týchto ľudí môžu za určitých podmienok kolapsy spôsobené horúčavou eskalovať až k prípadným úmrtiam," priblížila Mesárošová. Upozorňuje, že záťaž teplom môže viesť aj k zvýšenej únave, úbytku výkonnosti a spôsobiť až prehriatie organizmu, sprevádzané malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi až zvracaním.

Odborníčka pripomína dôležitosť pitného režimu počas horúcich dní. Odporúča vypiť aspoň dva litre vody, potreba tekutín je však podľa jej slov individuálna a závisí od vykonanej fyzickej aktivity. "Pre presnejší výpočet je možné použiť vzorec 20 až 40 mililitrov vody na kilogram telesnej váhy. Prijímané tekutiny (ideálne čistá voda) by mali byť izbovej teploty," priblížila.

Pri pohybe na slnku či pri letnom športovaní Mesárošová radí chrániť hlavu pokrývkou, nosiť vzdušné oblečenie, ideálne svetlých farieb, pitný režim obohatiť o minerály a soli, ktoré sa potením z organizmu vytrácajú. "Čo sa týka našich najmenších a vekovo starších, jednoznačne im odporúčame tráviť čas vonku v skorších ranných a neskorších poobedných hodinách, aby sme sa vyhli prípadnému prehriatiu organizmu," doplnila.