< sekcia Slovensko

V letke vzdušných síl Ozbrojených síl SR je druhý Spartan

Na snímke druhé nové viacúčelové transportné lietadlo C-27J Spartan, ktoré si do užívania slávnostne prevzali Vzdušné sily Ozbrojených síl SR v priestoroch dopravného krídla Generála M.R. Štefánika v Kuchyni v pondelok 9. apríla 2018. Foto: TASR - Marko Erd

Kým prvý stroj dodal taliansky výrobca s omeškaním, čo kompenzoval znížením ceny, druhý stroj dodali načas.

Kuchyňa 9. apríla (TASR) - K lietadlám Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) patrí od pondelka aj druhé dopravné lietadlo C-27J Spartan. Viacúčelové transportné lietadlo pristálo na letisku Dopravného krídla generála M. R. Štefánika Kuchyňa. Priamo na mieste ho privítal minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) spolu s ďalšími zástupcami rezortu a OS SR.

Gajdoš označil prílet druhého Spartana za výnimočnú udalosť. "Aj tento stroj, podobne ako ten prvý, je pripravený plniť úlohy v rámci domáceho i medzinárodného krízového manažmentu," uviedol minister, pričom pripomenul, že prvý Spartan, ktorý majú vzdušné sily od konca minulého roka, už bol využitý pri preprave materiálu a výstroja slovenského kontingentu pôsobiaceho v rámci mierovej misie UNFICYP na Cypre.

Kým prvý stroj dodal taliansky výrobca s omeškaním, čo kompenzoval znížením ceny, druhý stroj dodali načas. "V tomto prípade teda žiadne zmluvné pokuty neuplatňujeme," uviedol Gajdoš. Cena každého lietadla je 35,8 milióna eur bez DPH. V celkovej sume vo výške 98 miliónov bez DPH je zahrnutá aj čiastka za logistickú podporu vo výške viac ako 21 miliónov a tiež 5,6 milióna eur za výcvik.

Náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim informoval, že s každým strojom by mali lietať minimálne dve posádky. "V prípade prvého lietadla už majú posádky výcvik prakticky za sebou, na tomto novom budú absolvovať výcvikové hodiny ďalšie posádky tak, aby najneskôr do septembra bolo možné plne využívať všetky spôsobilosti tohto lietadla,“ uviedol Maxim.

Nákup dvoch dopravných lietadiel C-27J Spartan bol zrealizovaný v súlade s Koncepciou rozvoja Vzdušných síl OS SR. Obstaranie sa datuje ešte do roku 2008, keď bol dodávateľ vybraný v rámci verejnej obchodnej súťaže. Zmluva o dodávke však bola reálne podpísaná až v roku 2014.

C-27J Spartan je viacúčelové transportné lietadlo s dĺžkou 22,7 metra, výškou 9,64 metra a s rozpätím krídel 28,7 metra. Dosahuje maximálnu cestovnú rýchlosť 500 km/h, dostup má 9144 metrov a maximálny dolet 5852 kilometrov. Odvezie 46 pasažierov.