< sekcia Slovensko

V nedeľu sa má rozhodnúť o vládnych opatreniach k veľkonočným sviatkom

Predseda vlády SR Igor Matovič navštívil spolu s ministrom zdravotníctva SR Marekom Krajčím spoločnosť Chirana, kde symbolicky podpísali zmluvu o záväzku spoločnosti vyrábať a dodať 300 pľúcnych ventilátorov pre slovenské nemocnice do 30. júna 2020, 4. apríla 2020 v Starej Turej. Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (obaja OĽaNO) počas tlačového brífingu po podpise zmluvy. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Premiér má na nedeľu zvolať stretnutie s odborníkmi z lekárstva, ktorí majú dať vláde definitívne odporúčanie, ako postupovať v prípade veľkonočných sviatkov.

Bratislava 5. apríla (TASR) - O tom, aké opatrenia prijme vláda SR v súvislosti s novým koronavírusom k veľkonočným sviatkom, sa má rozhodnúť v nedeľu poobede. Avizoval to premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý navrhol, aby počas Veľkej noci platil zákaz vychádzania.

Premiér má na nedeľu zvolať stretnutie s odborníkmi z lekárstva, ktorí majú dať vláde definitívne odporúčanie, ako postupovať v prípade veľkonočných sviatkov. Na stretnutie majú prísť podľa Matoviča infektológovia, epidemiológovia i verejní zdravotníci.

Krízový štáb chce podľa Matoviča prijať rozhodnutie zodpovedne. "Bojíme sa, aby sme nezapálili zápalku a aby sme sa neposunuli v počte pozitívne testovaných po týchto veľkonočných sviatkoch do takých úrovní, kde by sa nám to vymklo spod kontroly," povedal premiér.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas tvrdí, že po epidemiologickej stránke je na tom Slovensko relatívne dobre. "Veľkonočné sviatky predstavujú určité riziko, kedy by sme mohli o dobrú situáciu, čo sa týka koronavírusu, prísť," uviedol v piatok (3. 4.) Mikas.

Navrhovaný zákaz vychádzania by mohol mať podľa Matoviča niekoľko výnimiek - povolené by bolo chodenie do práce, na nákup či k lekárovi. O opodstatnenosti návrhu majú definitívne rozhodnúť odborníci.