Bratislava 28. júna (TASR) - V nedeľu na Slovensku pokračovalo extrémne teplé počasie. V niektorých lokalitách teplota presiahla 39 stupňov Celzia. Najteplejšie bolo na dvoch staniciach - Kamenica nad Hronom a Turňa nad Bodvou. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že národný teplotný rekord odolal.
„Aj v nedeľu bolo u nás bezpochyby extrémne teplé počasie. V susednom Česku opäť prepisovali rekordy a ich nový rekord má hodnotu približne 42 stupňov Celzia. Na území Slovenska teplota vzduchu na niekoľkých staniciach presiahla 39 stupňov Celzia a bolo tak väčšinou teplejšie ako v sobotu. Čo sa absolútneho maxima týka, bolo o jednu desatinu chladnejšie. Nie je to veľmi rozhodujúce, ale je to prinajmenšom zaujímavé,“ priblížili meteorológovia.
Na Štrbskom plese dosiahlo maximum podľa operatívnych údajov 29,5 stupňa Celzia. „Po krátkej a slabej prehánke sa slabo ochladilo. Tropický deň bol zaznamenaný prakticky všade v polohách do 1000 metrov nad morom vrátane Telgártu,“ uviedol SHMÚ.
Najteplejšie bolo na dvoch staniciach - Kamenica nad Hronom a Turňa nad Bodvou. „Maximum teploty ešte teoreticky môže byť o málo vyššie v najbližších pár minútach, ale je to už málo pravdepodobné a teplota začne pomaly klesať. V pondelok (29. 6.) bude vzduchová hmota ešte o jeden stupeň teplejšia. Ten zhruba jeden stupeň, čo dnes chýbal do štyridsiatky,“ dodal SHMÚ.
Hovorca SHMÚ Ivan Garčár pre TASR uplynulý piatok uviedol, že teplotný rekord na Slovensku bol zaznamenaný v Hurbanove v júli 2007, keď namerali 40,3 stupňa Celzia.