Quantcast
< sekcia Slovensko

V obciach by mohli fungovať mládežnícke parlamenty i rada seniorov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Dano Veselský

Posilniť by sa malo tiež postavenie školského parlamentu, má ísť o orgán reprezentujúci žiakov školy.

Bratislava 20. októbra (TASR) - Obecné zastupiteľstvo by mohlo po novom zriadiť nové orgány obce, a to obecný mládežnícky parlament a radu seniorov. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorú v stredu posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Posilniť by sa malo tiež postavenie školského parlamentu, má ísť o orgán reprezentujúci žiakov školy.

Podrobnosti o fungovaní, zložení, členoch a ich odmeňovaní, právomociach a úlohách obecného mládežníckeho parlamentu a rade seniorov by upravovalo obecné zastupiteľstvo.

Súčasné žiacke školské rady by sa mali podľa návrhu zrušiť, vzhľadom na to, že žiacke školské rady budú po novom školské parlamenty.

Mládežnícky parlament by mohli zriaďovať aj vyššie územné celky či jednotlivé organizácie samosprávy. "Navrhuje sa, aby aj fyzická osoba, právnická osoba alebo vyšší územný celok, nie však obec, mohli zriaďovať mládežnícky parlament. Ide o parlament odlišný od obecného mládežníckeho parlamentu," uviedli predkladatelia v návrhu.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. januára 2022.