Quantcast
< sekcia Slovensko

Prešovský kraj preferuje tradičné cirkvi, Bratislavský zase menšinové

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

K náboženskému vyznaniu sa v minuloročnom sčítaní prihlásilo 3.799.331 obyvateľov SR (viac ako tri milióny z nich sa hlásia k rímskokatolíckemu vyznaniu).

Bratislava 4. júna (TASR) - Najviac obyvateľov bez náboženského vyznania žije v Bratislavskom kraji, kde ich je takmer 40 percent. Naopak, najviac Slovákov hlásiacich sa k náboženstvu je v Prešovskom kraji, v ktorom len 10,6 percenta obyvateľov uvádza, že je bez vyzvania. Oba kraje sú tiež na opačnom konci v prípade príslušnosti ich obyvateľov k tradičným cirkvám. Vyplýva to z údajov a analýz, ktoré priniesli dáta Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021.

V Bratislavskom kraji je okrem najväčšieho počtu ateistov aj najväčší počet tých, ktorí inklinujú k menšinovým alebo neregistrovaným cirkvám. "Máme tu 120 priaznivcov registrovanej cirkvi Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike, budhizmus si uvádza 1862 obyvateľov, islam 1181, hinduizmus 241 obyvateľov Bratislavského kraja. Najviac priaznivcov v porovnaní s ostatnými krajmi SR má aj pohanstvo a prírodné duchovno – 705," spresnila hovorkyňa Sčítania 2021 Jasmína Stauder. "K ad hoc hnutiam sa hlási takmer pol percenta obyvateľov Bratislavského kraja, presnejšie 3526 ľudí, čo je opäť najviac v SR," dodala.

Stauder zároveň upozorňuje, že z hľadiska príslušnosti k trom najsilnejším cirkvám na Slovensku je práve podiel obyvateľov Bratislavského kraja najmenší z celej SR. "K rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi sa hlási necelých 48 percent obyvateľov," uviedla.

Na opačnom póle stojí Prešovský kraj, tam sa k trom najsilnejším cirkvám v počte veriacich hlási až 79 percent obyvateľov, výraznejšie zastúpenie má aj pravoslávna cirkev s viac ako tromi percentami. Naopak, netradičné vyznania tam v móde nie sú. "V Prešovskom kraji je podľa dát z cenzu len 19 priaznivcov registrovanej cirkvi Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike, budhizmus si uvádza 467 obyvateľov, islam 248, hinduizmus 71 obyvateľov a pohanstvo a prírodné duchovno vyznáva 410 obyvateľov kraja," uviedla Stauder. "Aj podiel tých, ktorí sa hlásia k ad hoc hnutiam (0,2 percenta, 1635 ľudí), je najmenší zo všetkých krajov SR," dodala.

K náboženskému vyznaniu sa v minuloročnom sčítaní prihlásilo 3.799.331 obyvateľov SR (viac ako tri milióny z nich sa hlásia k rímskokatolíckemu vyznaniu). V porovnaní s rokom 2011 je počet ľudí hlásiacich sa k náboženstvu nižší približne o 300.000. Ešte výraznejší rozdiel je pri tých, ktorí udávajú status bez náboženského vyznania, v Sčítaní 2021 ich bolo takmer 1,3 milióna ľudí (v predchádzajúcom sčítaní 725.362 obyvateľov).