Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

V Prešovskom kraji testovali komunity na prítomnosť protilátok v krvi

Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván

Akciu zorganizoval Intervenčný tím MZ SR v spolupráci s vedením samospráv a pracovníkmi Zdravých regiónov.

Bardejov/Sabinov/Poprad 5. decembra (TASR) – V troch obciach s marginalizovanými rómskymi komunitami v okresoch Bardejov, Sabinov a Poprad sa uskutočnila 26. až 28. novembra pilotná akcia zameraná prioritne na prítomnosť protilátok proti novému koronavírusu v krvi. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR s tým, že táto aktivita zároveň poukázala na postupy, ktoré môžu využívať obce, regionálne úrady verejného zdravotníctva a miestni obyvatelia v čase pandémie. Testovanie potvrdilo predpoklad o počte osôb s protilátkami v marginalizovaných rómskych komunitách, o ktorých predchádzajúce dáta naznačovali, že majú vysoký výskyt nákazy.

V troch testovaných obciach predstavovalo percento osôb s protilátkami IgG 52,6, 56,5 a 24,5 percenta. „Testovanie odhalilo, že až tretina ľudí nevedela, že prekonala ochorenie COVID-19, čo potvrdzuje vysokú mieru bezpríznakového priebehu ochorenia. Z tohto vyplýva, že väčšina ľudí s protilátkami je v najbližších mesiacoch chránená a nemala by sa nakaziť vírusom. Zároveň neohrozujú ani svoje okolie,“ ozrejmil komunikačný odbor MZ SR. Ako dodal, výsledkami pilotnej akcie sa bude zaoberať odborné konzílium MZ SR i pracovná skupina pre marginalizované rómske komunity pri pandemickej komisii.

Akciu zorganizoval Intervenčný tím MZ SR v spolupráci s vedením samospráv a pracovníkmi Zdravých regiónov. Komunikačný odbor rezortu zdravotníctva priblížil, že dobrovoľné testovanie, pri ktorom sa využívali protilátkové rýchlotesty, bolo zamerané na populáciu vo veku viac ako šesť rokov. Účasť sa pohybovala v rozmedzí okolo štvrtiny až dvoch tretín z miestnej populácie nad šesť rokov. Všetci testovaní, u ktorých sa zistila prítomnosť protilátok triedy IgG, dostali certifikát o výsledku, ktorý infektológ potvrdil priamo na mieste.

„Výsledky testovania potvrdzujú, že infraštruktúra, ekonomické a sociálne podmienky v marginalizovaných rómskych komunitách môžu zvyšovať riziko rozšírenia pandémie v tomto prostredí, ak by doň epidémia prenikla,“
uviedol komunikačný odbor MZ SR. Aktuálne je však podľa neho približne polovica marginalizovaných rómskych komunít, predovšetkým v južných okresoch Slovenska, bez náznakov šírenia vírusu.