< sekcia Slovensko

V prípade expolicajta Ľuboša T. nevylúčili sudkyňu pre zaujatosť

Na archívnej snímke Ľuboš T. prichádza na hlavné pojednávanie na Okresný súd v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Rozhodol o tom už v auguste odvolací Krajský súd (KS) v Bratislave.

Bratislava 16. septembra (TASR) - V kauze expolicajta Ľuboša T., ktorý čelí obžalobe pre zneužitie právomoci verejného činiteľa a obmedzovanie osobnej slobody, bude naďalej konať sudkyňa Okresného súdu (OS) Bratislava V, voči ktorej obžalovaný viac ráz namietal zaujatosť.

Rozhodol o tom už v auguste odvolací Krajský súd (KS) v Bratislave. "KS v Bratislave 13. augusta na neverejnom zasadnutí o sťažnosti obžalovaného rozhodol tak, že napadnuté uznesenia OS Bratislava V zrušil a rozhodol vecne rovnakým spôsobom, že samosudkyňa Iveta Willantová nie je vylúčená z vykonávania úkonov trestného konania vo veci obžalovaného Ľ. T. Rozhodnutie odvolacieho súdu bolo 10. septembra expedované na OS Bratislava V, ktorý bude následne rozhodnutie expedovať procesným stranám," povedal v pondelok pre TASR hovorca KS Pavol Adamčiak. Znamená to, že po vykázaní doručenia rozhodnutia procesným stranám sudkyňa vytýči termín ďalšieho hlavného pojednávania. Na nižšom súde je prípad od konca roka 2015.

V mediálne známom prípade naposledy vo februári vypočul nižší súd znalca. Ľuboš T. už v minulosti viackrát namietal zaujatosť sudkyne a žiadal aj o pridelenie prípadu inému sudcovi, dokonca požadoval, aby nerozhodoval ani jeden zo súdov v obvode KS v Bratislave a podal na sudkyňu trestné oznámenie. Vecou sa zaoberal aj Najvyšší súd (NS) SR, ktorý v novembri minulého roka potvrdil, že trvá na svojom rozhodnutí a prípad neodňal ani OS Bratislava V, ani KS v Bratislave.

Ľuboš T. stojí pred súdom pre incident s dvoma ženami - matkou a dcérou zastavenými pri cestnej kontrole v bratislavskej Petržalke v roku 2014. Na internete sa následne objavilo video, na ktorom počas kontroly použil voči vodičke Marte B. donucovacie prostriedky. Tie orgány činné v trestnom konaní vyhodnotili ako neprimerané. Podľa obžalovaného však Marta B. nemala potrebné doklady od auta a voči hliadke sa správala agresívne, za čo ju predviedli na policajné oddelenie. Zaistenie na video nakrútila jej dcéra.