Quantcast
< sekcia Slovensko

V procese s podnikateľkou Eleonórou K. majú vypočuť obžalovaných

Na archívnej snímke Eleonóra K. Foto: TASR

Prípad sa týka ekonomickej trestnej činnosti.

Bratislava 25. januára (TASR) - V procese s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou K. by mali v stredu (26. 1.) na Okresnom súde (OS) Bratislava I vypočuť obžalovaných. TASR to potvrdil hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak s tým, že utorkové pojednávanie bolo prerušené. Prípad sa týka ekonomickej trestnej činnosti.

Eleonóra K., predtým známa aj ako Eleonóra M., je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane s ďalšími piatimi spoluobžalovanými. Podľa obžaloby mala s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť podľa obžaloby tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá jednému zo spoluobžalovaných mala vyplatiť takmer 700.000 eur.

Eleonóra K., Donald D. a Petra M. mali zároveň od septembra 2007 podľa obžaloby nafingovať kúpu tlačiarenského stroja za takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si mali uplatniť nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V kauze sa začalo pojednávať v marci 2014.