< sekcia Slovensko

V programovom vyhlásení chce M.Kolíková reformu Súdnej rady

Z tretej schôdze Národnej rady SR. Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí). Bratislava, 24. marca 2020, archívne foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Za prioritu v programovom vyhlásení vlády za rezort spravodlivosti považuje Kolíková opatrenia súvisiace s očistou justície.

Bratislava 30. marca (TASR) – Efektívne zaistenie majetku z trestnej činnosti, reforma Súdnej rady a Ústavného súdu. Aj tieto opatrenia, by chcela mať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v programovom vyhlásení vlády. Uviedla to po piatkovom (27. 3.) rokovaní vlády SR.

Za prioritu v programovom vyhlásení vlády za rezort spravodlivosti považuje Kolíková opatrenia súvisiace s očistou justície. „Keďže čelíme medializovaným kauzám, ktoré traumatizujú celú spoločnosť, tak verejnosť očakáva opatrenia súvisiace s tým, že ľudia budú mať dôveru v súdy a že keď na súd prídu, tak sa rozhodne spravodlivo a nezávislo,“ uviedla ministerka. K pôvodnému zámeru, aby súdy rozhodovali rýchlo, sa tak pridáva aj požiadavka zo strany verejnosti, aby rozhodovali najmä nezávislí sudcovia. „Ľudia prepadávajú presvedčeniu, že sudca rozhoduje na základe toho, kto viac dá, a to je veľmi zlé,“ doplnila Kolíková.

Tento cieľ chce Kolíková dosiahnuť aj efektívnym modelom zaistenia majetku, čiže zákona, ktorý bude riešiť, ako efektívne a účinne vyhľadať a zaistiť majetok pochádzajúci z trestnej činnosti. Ďalšie opatrenia budú súvisieť s reformou Súdnej rady a Ústavného súdu. Pomery v Súdnej rade sa podarilo Kolíkovej zmeniť už so zákonom, ktorý podpísala prezidentka minulý týždeň. Najnovšie odvolaný člen Súdnej rady nepodlieha dvojmesačnej lehote, keď sa stále môže zúčastňovať zasadnutí, rovnako tak je možné odvolať predsedu Súdnej rady z dôvodu, že môže byť jeho zotrvaním vo funkcii ohrozená dôveryhodnosť alebo dobrá povesť súdnictva.

„Opatrenia budú viesť aj k tomu, aby sme nastavili efektívny spôsob preverenia majetku aj u sudcov a v prípade, že budú dôvodné pochybnosti o legálnosti nadobudnutí majetku, tak budeme uvažovať aj o širšej previerke,“ vysvetlila ministerka.

Členovia vlády majú predostrieť svoje návrhy programového vyhlásenia do 3. apríla. Z nich bude vypracovaný konečný návrh, ktorý má premiér Igor Matovič (OĽaNO) predložiť do 13. apríla.