Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 12. júl 2024Meniny má Nina
< sekcia Slovensko

V SR sa potvrdilo 35 prípadov delta variantu nového koronavírusu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na Slovensku aj naďalej dominuje alfa variant nového koronavírusu.

Bratislava 12. júla (TASR) - Na Slovensku sa celkovo od júna potvrdilo 35 prípadov delta variantu nového koronavírusu. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková s tým, že zväčša išlo o osoby prichádzajúce zo zahraničia a ich úzke kontakty. Delta variant bol však identifikovaný aj u osôb, ktoré v zahraničí neboli. Na Slovensku aj naďalej dominuje alfa variant nového koronavírusu.

ÚVZ ľudí vyzýva, aby dodržiavali platné protiepidemické opatrenia na území SR i po príchode zo zahraničia. Račková zdôraznila, že ich cieľom nie je ľudí obmedzovať a že zavedené opatrenia spomaľujú šírenie nového koronavírusu vrátane jeho infekčnejších variantov.

"Cieľom opatrení je zabrániť prudkému nárastu infikovaných osôb, následnému vzostupu hospitalizácií, preťaženiu zdravotného systému a zabrániť úmrtiam. Jedine očkovanie nás ochráni pred vážnymi stavmi ohrozujúcimi zdravie," odkázali verejní zdravotníci.

Laboratóriá ÚVZ SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave úspešne sekvenovali 1148 pozitívnych vzoriek.

Račková priblížila, že alfa variant bol laboratórne potvrdený v 1120 prípadoch, čo je takmer 98 percent zo sekvenovaných vzoriek. Beta variant identifikovali laboratóriá v štyroch prípadoch. Kapa variant nebol potvrdený ani v jednom prípade. Delta variant, ktorý ešte v máji na Slovensku laboratórne nepotvrdili, sa v júni identifikoval v 15 pozitívnych vzorkách, čo je 1,3 percenta zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek.

V deviatich prípadoch identifikovali ostatné varianty, pričom v troch pozitívnych vzorkách išlo o variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii, v štyroch o variant, ktorý prvýkrát zachytili v Egypte a v jednom prípade išlo o variant prvýkrát zaznamenaný v Rusku.

V júni sa na Slovensku pomocou PCR testovania identifikovalo 1793 pozitívnych vzoriek. Na sekvenovanie postúpili 1247 z nich, čo predstavuje 69,5 percenta zo všetkých pozitívnych vzoriek.