Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. júl 2024Meniny má Vladimír
< sekcia Slovensko

V. Strmeň: Význam SNP nemožno spochybňovať, bojovali sme pre budúcnosť

Na snímke účastník Povstania Vladimír Strmeň (uprostred) počas centrálnych osláv 77. výročia Slovenského národného povstania v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici, 29. augusta 2021. Foto: TASR - Ján Krošlák

Vladimír Strmeň si myslí, že ak podobné pochopenie dokážeme vyvolať v mladých, nemusíme sa báť o demokraciu, slobodu a mier.

Banská Bystrica 29. augusta (TASR) - Slovenské národné povstanie demonštrovalo vôľu národa vziať osud do svojich rúk v boji proti fašizmu. Jeho význam nemožno spochybňovať. Zdôraznil to účastník Povstania Vladimír Strmeň na oslavách 77. výročia SNP v Banskej Bystrici. Podčiarkol, že hodnoty, za ktoré vtedy bojovali sú aktuálne aj dnes a sú základom demokratickej spoločnosti. Apeloval na politikov, aby urobili všetko pre ochranu mieru. Pripomenul pritom hrôzy vojny a ciele bojovníkov v SNP.

"Svojím rozsahom bolo SNP významným historickým činom demonštrujúcim vôľu národa vziať osud do svojich rúk v boji proti fašizmu. Nikto z rozumne uvažujúcich ľudí nemôže pochybovať o historickom význame SNP, ktoré prinieslo človečenský vzdor voči nacizmu a fašizmu," zdôraznil Strmeň s tým, že na ukrutnosti vojny sa pomaly zabúda, hoci hodnoty slobody a demokracie si Slováci ťažko vybojovali. "Nikto z nás, účastníkov povstania, pred 77 rokmi nemyslel na seba a na prítomnosť. Nech to neznie pateticky, ale my sme bojovali obetavo s nasadením životov mysliac na budúcnosť. Na ňu myslím pri každom stretnutí s mladými ľuďmi," dodal.Myslí si, že ak podobné pochopenie dokážeme vyvolať v mladých, nemusíme sa báť o demokraciu, slobodu a mier. Aj v tomto vidí význam Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Múzea SNP v Banskej Bystrici. Apeloval na zachovanie Múzea a jeho postavenie.

Pripomenul udalosti od vyhlásenia SNP až do víťazstva. "Dva mesiace sme hrdinsky odolávali fašistickej presile na frontoch SNP a päť mesiacov v horách, až do oslobodenia vlasti," dodal. Hovoril o svojich začiatkoch vo vojenskej hudobnej škole, ako hudobný nástroj vystriedala v jeho rukách "flinta", o účasti na vojenských operáciách i zranení. "Mnohí moji spolupracovníci tam ostali ležať navždy. Videl som veľa utrpenia vojakov, partizánov," dodal s tým, že aj súčasný svet je plný napätia. Politikov a diplomatov preto vyzval urobiť všetko preto, aby sa minulosť nikdy nezopakovala.