< sekcia Slovensko

V zahraničnej politike bude SR aj naďalej obhajovať multilateralizmus

NR SR, archívna snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Dôležitou súčasťou zahraničnej politiky SR podľa rezortu ostáva aj jednotná prezentácia SR v zahraničí.

Bratislava 15. mája (TASR) - V zahraničnej politike bude Slovensko aj naďalej obhajovať multilateralizmus, jednotu EÚ a nezastupiteľnosť transatlantickej väzby. Vyplýva to z hodnotenia priorít zahraničnej a európskej politiky SR v roku 2018 a ich zamerania na rok 2019. Materiál, ktorý pripravil rezort diplomacie, v stredu odobril parlament.

"V centre pozornosti zahraničnej politiky SR zostáva taktiež adekvátna starostlivosť o našich občanov a krajanov v zahraničí, aktívne presadzovanie ekonomických záujmov štátu vrátane podpory podnikateľských aktivít v zahraničí, otvárania prístupu na zahraničné trhy či vytvárania podmienok na vyšší prílev zahraničných investícií na Slovensko," uvádza ďalej materiál.

Dôležitou súčasťou zahraničnej politiky SR podľa rezortu ostáva aj jednotná prezentácia SR v zahraničí. Humanitárnu a rozvojovú pomoc zas ministerstvo považuje za výraz príslušnosti SR k vyspelým krajinám.

V prioritách slovenskej zahraničnej politiky sa tiež spomína záujem o sídlo budúcej decentralizovanej agentúry ELA - Európska agentúra práce. "Slovensko dlhodobo podporuje boj proti podvodom, zlepšenie cezhraničnej mobility pracovníkov a dôstojné zamestnávanie," priblížil rezort diplomacie niektoré dôvody kandidatúry.