Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Slovensko

V zariadení pre seniorov Steffi sa opäť uskutočňuje dohľad a kontrola

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Na páchanie neprávostí na senioroch v utorok (29. 10.) upozornili nezaradení poslanci Jozef Rajtár a Natália Blahová.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) tvrdí, že vykonalo všetky potrebné kroky na to, aby bolo prešetrené prevádzkovanie Zariadenia pre seniorov Penzión Steffi v bratislavskom Ružinove. Zároveň uviedlo, že aj v súčasnosti sa v ňom uskutočňuje opakovaný dohľad, finančná kontrola a v správnom konaní hrozí zariadeniu pokuta.

Na páchanie neprávostí na senioroch v utorok (29. 10.) upozornili nezaradení poslanci Jozef Rajtár a Natália Blahová. Vyzvali rezort práce o vyvodenie zodpovednosti a zrušenie tohto zariadenia. Uviedli pritom niekoľko zistených skutočností, ktoré potvrdili aj štátne orgány. Klienti zariadenia majú žiť v nevyhovujúcich podmienkach, má dochádzať k ich okrádaniu, zlému uskladneniu potravín, podávaniu psychofarmatík a dostávať majú aj nutrične nevyváženú stravu. Tiež mali byť porušené viaceré ľudské práva a hygiena.

Okrem iných inštitúcií aj ministerstvo v tomto zariadení už vykonalo kontrolu, z jej výsledkov vychádzali aj nezaradení poslanci. "Výkonom dohľadu boli zistené v rámci kompetencií MPSVR viaceré porušenia zákona. Všetky ďalšie podnety ministerstvo obratom postúpilo z dôvodu ich charakteru a vecnej príslušnosti ďalším kompetentným inštitúciám, vrátane Generálnej prokuratúry SR. Následne MPSVR s danými inštitúciami komunikovalo, koordinovalo ďalšie kroky a je priebežne informované o ich ďalších postupoch," priblížil pre TASR riaditeľ tlačového odboru ministerstva Michal Stuška. Tiež uviedol, že v súčasnosti sa v tomto zariadení pre seniorov uskutočňuje zo strany ministerstva opakovaný dohľad aj finančná kontrola. "Zároveň beží správne konanie vo veci uloženia pokuty. Na základe intenzívnej komunikácie s Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK) zároveň pripomíname, že aj jeho zástupcovia vykonali kontrolu plnenia podmienok registrácie v tomto zariadení. Listom predsedovi NSK minister Ján Richter (Smer-SD) odporučil zvážiť aktuálnosť napĺňania podmienok registrácie tohto zariadenia," doplnil Stuška.

Zariadenie však pôsobí len v Bratislave, NSK mal preto podľa slov Stušku posunúť dokumentáciu o registrovaní Bratislavskému kraju. "Ministerstvo v rámci prešetrenia skutočností z podnetu celý čas venovalo a venuje mimoriadnu pozornosť. Spolupracovalo so všetkými kompetentnými inými inštitúciami, ktoré vykonali opatrenia v rámci svojej pôsobnosti, ako aj s NSK. Trváme na tom, že ministerstvo vykonalo v záujme posilnenia zabezpečenia ochrany a bezpečnosti poskytovanej sociálnej služby klientom v tomto zariadení všetky možné a potrebné opatrenia aj v rámci svojej pôsobnosti i vo vzťahu k príslušným orgánom," doplnil Stuška.

Poslanci však Richterov rezort vo všeobecnosti kritizujú pre nedostatočné kontroly v zariadeniach pre seniorov a pýtajú sa, prečo Nitriansky kraj, pod ktorým je domov zaregistrovaný, nebol oboznámený so zisteniami a nekonal. Stuška ale tvrdí, že Richter inicioval stretnutia so samosprávnymi krajmi, aby sa v súčinnosti kompetentných zvyšovala efektívnosť systému kontroly sociálnych služieb. "Žiaľ, nie všetky inštitúcie zodpovedné za kontroly v týchto zariadeniach k svojim povinnostiam pristupujú tak, ako by mali," podotkol Stuška.

Vyčíslil, že ministerstvo doteraz v roku 2019 zrealizovalo až 160 dohľadov, monitoringov a kontrol v rôznych zariadeniach a ďalších 10 ešte nie je uzavretých. "Zároveň minister práce dostal prísľub, že aj samosprávne kraje posilnia svoje kapacity kontroly. Zariadenia sociálnych služieb musia prioritne kontrolovať ich konkrétni zriaďovatelia, vždy však aj príslušné vyššie územné celky, ktoré sú miestom registrácie, teda zodpovedajú za splnenie a priebežné dodržiavanie podmienok registrácie každého zariadenia," dodal Stuška.

Zariadenie sa však doteraz v Bratislave nezaregistrovalo na poskytovanie sociálnych služieb. "Bratislavský samosprávny kraj do dnešného dňa neeviduje žiadosť štatutárneho orgánu tejto právnickej osoby o zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb tak, ako to vyžaduje zákon. Zákon nám teda neumožňuje v predmetnom zariadení vykonať akúkoľvek kontrolu," upozornila hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Zariadenie odmieta páchanie trestnej činnosti na klientoch


Tvrdenia nezaradených poslancov Natálie Blahovej a Jozefa Rajtára o konaní neprávostí na klientoch Zariadenia pre seniorov Penzión Steffi v bratislavskom Ružinove sú tendenčné a amorálne. Pre TASR to vyhlásila štatutárna zástupkyňa občianskeho združenia Evito Oľga Fedorková, ktorá zariadenie prevádzkuje.

Poslanci v utorok (29. 10.) na základe kontrol štátnych orgánov vrátane ministerstva práce a komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej upozornili na to, že klienti tohto zariadenia majú žiť v nevyhovujúcich podmienkach, má dochádzať k ich okrádaniu, zlému uskladneniu potravín, podávaniu psychofarmatík a dostávať majú aj nutrične nevyváženú stravu. Tiež mali byť porušené viaceré ľudské práva a hygiena. Bratislavský samosprávny kraj tiež potvrdil, že do dnešného dňa neeviduje žiadosť štatutárneho orgánu zariadenia o zápis do registra poskytovateľov sociálnych služieb tak, ako to vyžaduje zákon.

Vedenie zariadenia však vyjadrenia poslancov odmieta a uviedlo, že nimi pobúrili klientov a ich rodiny, ale aj pracovníkov v zariadení. "Registrácia nášho občianskeho združenia Evito v Nitrianskom samosprávnom kraji sa uskutočnila v roku 2014 v súlade s ustanovením zákona o sociálnych službách a o živnostenskom podnikaní, a to podľa sídla právnickej osoby, a nie podľa miesta prevádzky sociálneho zariadenia, ktorým je Bratislava. Vyjadrenie komisárky Zuzany Stavrovskej o netransparentnosti našej registrácie, ktoré citovali poslanci na tlačovej besede, vyplýva z neznalosti platnej legislatívy," tvrdí Fedorková.

V súvislosti s vyjadreniami poslancov o páchaní trestnej činnosti na klientoch Fedorková uviedla, že platí prezumpcia neviny. "Vinu je treba najprv preukázať na základe faktov a dôkazov, v opačnom prípade platí, že dotyčné osoby, ktoré hlásia tieto nepravdy a lži, môžu byť vystavené trestnému stíhaniu. Vyjadrenia obidvoch poslancov považujeme za amorálne, tendenčné a poburujúce a dôrazne sa od nich dištancujeme," uviedla Fedorková.

Tiež upozornila na to, že klienti zariadenia sú zaradení v šiestom stupni odkázanosti. "To úzko súvisí aj s udržiavaním osobnej hygieny, čistotou vlastného oblečenia, poriadkom na izbách, v jedálni, na záhrade. Všetky tieto úkony zabezpečujú predovšetkým naši opatrovatelia a upratovačka, ktorá je zdravotne znevýhodnená, preto aj pracovníci s vysokoškolským vzdelaním čistia zašpinené WC a tak sa snažíme udržať každý deň čistotu a poriadok," priblížila Fedorková.

Potvrdila zároveň, že v súčasnosti v zariadení vykonáva kontrolu rezort práce, inšpektorát práce, ako aj sociálny odbor Nitrianskeho samosprávneho kraja. "Neskúmame, z akého podnetu prišli, my sme povinní tieto kontroly strpieť. Zatiaľ nebola ukončená žiadna kontrola, ani sme neplatili pokuty, ale, samozrejme, sme na zistené nedostatky reagovali opatreniami, ktoré sme aj splnili, alebo ich ešte plníme," tvrdí Fedorková s tým, že minulý týždeň bola v zariadení aj kontrola z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava. "Nedala nám žiadnu pokutu, ale, naopak, dopadla výborne, o čom svedčí zápis. Vyhlásenie pani Blahovej, že aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zistil vážne pochybenia v našom zariadení, sa nezakladá na pravde, pretože sa v zariadení neposkytuje zdravotná starostlivosť, túto pre klientov sprostredkujeme cez praktického lekára, odborných lekárov-špecialistov a cez agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti Harris," dodala Fedorková.