< sekcia Slovensko

Vakcíny sú prísne kontrolované, pomáhajú imunitnému systému chrániť sa

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Mnohé štúdie podľa odborníka jasne ukázali, že po očkovaní nedochádza k preťaženiu imunitného systému ani k oslabeniu imunity.

Bratislava 5. februára (TASR) – Vakcíny sú jedným z najprísnejšie monitorovaných druhov liekov nielen počas klinických štúdií, ale aj po ich zavedení do praxe. Tak ako iné lieky, aj vakcíny a očkovanie majú svoje nežiaduce účinky, avšak tie najzávažnejšie sú extrémne zriedkavé. „Väčšina nežiaducich príhod po očkovaní je mierna a prechodná,“ uviedol alergiológ a imunológ z Univerzitnej nemocnice v Martine Miloš Jeseňák na webovom portáli Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o dôležitosti očkovania.

Imunitný systém dieťaťa je podľa neho neskúsený a má veľkú kapacitu učiť sa a spoznávať podnety z prostredia. Je preto dôležité využiť túto vlastnosť imunitného systému a čo najskôr mu pomôcť budovať efektívnu imunitnú pamäť, napríklad aj očkovaním. Vzťah medzi vakcínou a imunitným systémom je podľa Jeseňáka komplexný a záleží na viacerých faktoroch. Reakciu na očkovanie ovplyvňuje typ vakcíny, samotný jedinec aj prostredie, v ktorom sa nachádza.

„Niekedy po očkovaní môže vzniknúť zápalová odpoveď, ktorá môže viesť napríklad k začervenaniu a lokálnej bolesti v mieste podania vakcíny alebo k zvýšeniu telesnej teploty po očkovaní. Ide o aktiváciu imunitného systému a tieto pozorované reakcie sú prirodzené a očakávateľné, dokonca môžu viesť k lepšej odpovedi a imunitnej ochrane,“ vysvetľuje Jeseňák. „Následne imunitné bunky dozrievajú a nadobudnú imunitnú pamäť. To vedie k rozvoju imunitnej ochrany po očkovaní s rôznym trvaním,“ dodáva. V závislosti od typu vakcíny a jej zloženia treba dodržiavať schémy očkovania, ktoré jednotlivým vekovým kategóriám zabezpečia efektívnu ochranu.

Mnohé štúdie podľa odborníka jasne ukázali, že po očkovaní nedochádza k preťaženiu imunitného systému ani k oslabeniu imunity. Naopak, efektívna imunitná pamäť chráni dieťa pred mnohými smrteľnými a závažnými infekciami. Pripomenul, že očkovanie tiež nezodpovedá za vznik alergií. „Najťažšia forma systémovej alergickej reakcie, teda anafylaktický šok, sa vyskytuje pri jednej z milióna podaných dávok,“ tvrdí.

Niekedy sa stáva, že dieťa zo zdravotných dôvodov nemôže byť zaočkované. A to najmä v prípadoch, keď má prirodzene narušené obranné mechanizmy, je alergické na niektorú zložku vakcíny alebo vakcína u neho nedokáže vyvolať želanú odpoveď. Medzi dôvody na odloženie očkovania patria akútne ochorenie, závažná choroba spojená s poruchou imunity, užívanie liekov potláčajúcich imunitné reakcie, poruchy látkovej premeny, napríklad začínajúca sa cukrovka, poruchy centrálneho nervového systému, akútne alergické ochorenia v záchvate a iné závažné zdravotné okolnosti, napríklad úraz alebo operácia. Očkovanie sa odkladá aj u predčasne narodených detí, pri dlhodobej liečbe steroidnými hormónmi a v ďalších prípadoch. Prípadný odklad očkovania musí vždy zvážiť a odporučiť ošetrujúci lekár dieťaťa.

„Postupy pri vykonávaní očkovania detí a dorastu s dočasnými alebo trvalými kontraindikáciami zabezpečujú centrá pre očkovanie detí s kontraindikáciami v Bratislave, Banskej Bystrici, Martine a Košiciach,“ informuje o tom ÚVZ SR, ktorý spustil webovú stránku o dôležitosti a potrebe očkovania. Portál s názvom Chráňme sa očkovaním na doméne www.ockovaniechrani.sk je súčasťou imunizačného programu. Jeho cieľom je vyvrátiť nepravdivé tvrdenia o očkovaní a poskytnúť rodičom potrebné informácie.