< sekcia Slovensko

Vašečka chce byť predsedom KDH, Matovič: Hlinovi pichli dýku do chrbta

Bývalý predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, ktorý vstúpil do mimoparlamentného KDH, bude na marcovom sneme kresťanských demokratov vyzývateľom Alojza Hlinu v súboji o predsednícky post. Na snímke Richard Vašečka počas brífingu v Bratislave vo štvrtok 8. februára 2018. Foto: TASR - Martina Kriková

Ponuky vstúpiť do KDH dostával Vašečka podľa vlastných slov prakticky od začiatku jeho politickej kariéry.

Bratislava 8. februára (Teraz.sk/TASR) - BBývalý predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka, ktorý vstúpil do mimoparlamentného KDH, bude na marcovom (17.3.) sneme kresťanských demokratov v Ružomberku vyzývateľom Alojza Hlinu v súboji o predsednícky post. Potvrdil to na štvrtkovom brífingu s tým, že ho k tomu viedla najmä silná a naliehavá ponuka zvnútra KDH.

Druhým dôvodom prestupu je, že KDH údajne prestáva byť kresťanským aj demokratickým hnutím, a toto chce zmeniť. "Oslovili ma ľudia zakladajúci KDH aj noví členovia. Chcem teda posilniť kresťanskú politiku na Slovensku," deklaroval s dôvetkom, že podľa jeho informácií je KDH na čele so súčasným predsedom Alojzom Hlinom pre mnohých členov neprijateľné. "Ja dokážem týchto ľudí osloviť," myslí si.

Ako príklad uviedol, že Hlina má veľký problém dohodnúť sa s kýmkoľvek. "S Richardom Sulíkom (SaS) si nedokáže podať ruku, s Borisom Kollárom (Sme rodina) nechce byť v jednej miestnosti a s Igorom Matovičom (OĽaNO) si odkazujú cez médiá. Ja dokážem spájať," uviedol. Vašečka uistil, že nejde zachraňovať KDH. "Môj cieľ nie je, aby hnutie bolo len v parlamente, ale aby bolo vo vláde. Preferencie sú vyššie, ale to nestačí. KDH si musí vybrať, akým štýlom chce ísť," podotkol.

Svoj vzťah s Hlinom označil Vašečka za normálny. "V stredu (7.2.) som ho informoval o tom, že kandidujem. Nechcem ale riešiť súčasného predsedu. Ja som iný a budem sa to snažiť preniesť do KDH. Ľudí spájam a nie rozdeľujem. Mal som telefonáty od viacerých politikov, že moja kandidatúra je veľmi dobrý nápad. Zároveň som politicky úspešný, keď kandidujem, moje výsledky sa zlepšujú a mám čoraz väčší vplyv," poznamenal na margo faktu, že bol šéfom poslaneckého klubu OĽaNO aj predsedom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. O tento post príde.

Na otázku, kto ďalší s ním z OĽaNO odchádza, odvetil, že v tejto chvíli je to len on. "Všetko ďalšie by bola špekulácia," upozornil. Situáciu v OĽaNO komentovať nechcel. "Pozerám sa na to, kam idem, nie odkiaľ odchádzam. Hnutiu OĽaNO ďakujem a držím mu palce," odkázal.

Zároveň zopakoval, že politicky riskuje, pretože ak na marcovom sneme vyhrá Hlina, zostane len radovým členom KDH a nebude kandidovať vo farbách kresťanských demokratov v parlamentných voľbách v roku 2020.

Vašečka priznal, že sa nad kandidatúrou na predsedu KDH zamýšľal už v roku 2016, kedy zvíťazil Hlina. "Ale vtedy sme to vyhodnotili tak, že nie. Tá situácia ale nesúvisí s tým, aké má KDH v súčasnosti preferencie. Súvisí s tým, aká je situácia s kresťanskou demokraciou na Slovensku. Možno s Hlinom dosiahneme 5,5 percenta, ale v parlamente nebudú skutoční kresťanskí demokrati," ozrejmil.

Richard Vašečka ubezpečil, že sám seba nepovažuje za lepšieho kresťana, ako je Alojz Hlina. "Ale pre mňa sú kresťanský životný štýl a kresťanské myslenie, prirodzené. Ľudia hovoria, že som autentickejší kresťan ako Hlina," dodal s tým, že ak by na čele KDH uspel, jeho hnutie by do koalície so Smerom-SD nešlo.

Z pôvodne 19-členného klubu OĽaNO zostalo aktuálne 16 poslancov. Pred Vašečkom odišli aj Viera Dubačová a Oto Žarnay. Mandáty si ponechali a aktuálne sú členmi mimoparlamentnej strany Miroslava Beblavého SPOLU.


MATOVIČ: Vašečka aj Hlina vyšli z OĽaNO


Líder OĽaNO Igor Matovič verí, že si Richard Vašečka dobre rozmyslel svoj prestup z OĽaNO do KDH a kandidatúru na predsedu mimoparlamentného hnutia. Povedal to na tlačovej konferencii v parlamente Matovič.

Vyzdvihol prácu šéfa KDH Alojza Hlinu, ktorý podľa Matoviča urobil kus dobrej roboty pre KDH, zvýšil mu preferencie. "Začal čistiť staré štruktúry a zvyklosti od podlahy. Niektorým štruktúram to možno prekáža. Alojz Hlina si nezaslúžil dýku do chrbta," uviedol Matovič v súvislosti s tým, že Hlinovi kritici pritiahli Vašečku do boja o kreslo proti Hlinovi. Nepovedal, s kým by sa mu spolupracovalo lepšie, či s Hlinom, alebo Vašečkom na čele KDH. "Oboch mám rád," povedal. Zdôraznil potrebu spolupráce, aby Slovensko malo alternatívu voči súčasnej vláde.Líder OĽaNO nevie povedať, či časom neodídu aj ďalší členovia hnutia. Na rokovaní klubu však podľa Matoviča nikto nepovedal, že plánuje odísť. "Zostávame v OĽaNO," vyhlásil Eduard Heger, ktorý je podpredsedom OĽaNO. Predsedu klubu zatiaľ hnutie nemá, keďže Vašečka odišiel. "Naša misia zostáva tá istá, zápas o poctivé Slovensko," doplnil Ján Budaj. "Zostavám v klube OĽaNO. Verím, že do konca volebného obdobia, kým budem dostávať priestor na prácu ako dnes," uviedla Anna Verešová.

A. Hlina chce s R. Vašečkom súboj predstáv, v prípade prehry nevylučuje odchod


Predseda KDH Alojz Hlina víta Richarda Vašečku u kresťanských demokratov. Chcel by s ním vo voľbe predsedu hnutia na marcovom sneme zviesť boj predstáv, neželá si, aby to bolo osobné. V KDH cíti podporu. V prípade, že by s Vašečkom prehral, nevylučuje odchod. Nemyslí si však, že by mal v prípade neúspechu odísť automaticky.

"Som pripravený na zápas ideí, vízií, predstáv a schopností. Na ten sa teším. Nech pán Vašečka prináša vízie, návrhy, riešenia a nie otázku, či som dostatočne kresťan," povedal na tlačovej konferencii v Bratislave. Súboj o predsednícky post v KDH nevníma Hlina ako zápas o svoje prežitie. Ak by bol Vašečka zvolený a nechcel by ho v hnutí, odišiel by. "Ak nebudem zvolený, ak si ma tam neželá, pobalím sa a pôjdem preč. Mám kam ísť," poznamenal Hlina. Automaticky ale odísť neplánuje.

Hlina priznáva, že sa mu nezdá spravodlivé meniť úspešný tím a jeho kapitána v polčase, zvlášť, keď sa mu darí. "Skúškou správnosti sú voľby. Ale to je moje vnímanie spravodlivosti," povedal Hlina, podľa ktorého by bolo spravodlivé, nechať tím dôjsť do konca. Poukázal na úspech KDH v minuloročných krajských voľbách a je presvedčený, že hnutie urobí dobrý výsledok aj v tohtoročných komunálnych voľbách. "Výsledky sa rátajú, táranín už bolo veľa," vyhlásil Hlina.

KDH podľa neho nie je v kríze. "Je tu dobrá nálada. Chodím po snemoch, vidím tam ľudí, ktorí tam chodia úprimne, ktorých fascinuje tá myšlienka, nie funkcie," povedal Hlina s tým, že cíti podporu v KDH. Nevie posúdiť, akú podporu má v hnutí Vašečka. Spoluprácu s ním ako s členom KDH a poslancom Národnej rady SR si vie predstaviť.

Richard Vašečka, ktorý bol doteraz predsedom poslaneckého klubu OĽaNO, na štvrtkovom brífingu v parlamente potvrdil, že odišiel z OĽaNO a vstúpil do mimoparlamentného KDH. Oznámil, že na marcovom (17.3.) sneme kresťanských demokratov v Ružomberku bude vyzývateľom Alojza Hlinu v súboji o predsednícky post.

K rozhodnutiu ho viedla najmä silná a naliehavá ponuka zvnútra KDH. Druhým dôvodom prestupu je podľa jeho slov, že KDH údajne prestáva byť kresťanským aj demokratickým hnutím, a toto chce zmeniť. Podľa Vašečkových informácií je KDH na čele so súčasným predsedom Alojzom Hlinom pre mnohých členov neprijateľné. Svoj vzťah s Hlinom označil Vašečka za normálny.