< sekcia Slovensko

Väzňom umožnia v čase koronavírusu videonávštevy s blízkymi

Ilustračná foto. Foto: TASR - Martin Baumann

ZVJS prijal s prepuknutím epidémie nového koronavírusu viaceré osobitné protiepidemické opatrenia, medzi nimi bolo napríklad aj zrušenie návštev väznených osôb.

Bratislava 12. mája (TASR) - Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) prichádza s novými opatreniami na zmiernenie dosahu ochranných nariadení, v rámci ktorých boli v čase nového koronavírusu zrušené návštevy väznených osôb a nahrádza ich videonávštevami. TASR o tom informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

"Projekt videonávštev kompenzuje dočasné zrušenie nárokových návštev s cieľom zmiernenia dosahov obmedzení sociálnych kontaktov. Počas mimoriadnej situácie sa vedenie zboru, so súhlasom a podporou ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej (Za ľudí), rozhodlo už zrealizované kompenzačné opatrenia doplniť o projekt videonávštev, ktorý by mal zabezpečiť spojenie väznených osôb s ich blízkymi. Na realizáciu videonávštev nemá väznená osoba právny nárok," objasnila hovorkyňa. Videonávštevy sú určené pre všetkých väzňov v čase, ktorý stanoví riaditeľ ústavu, prípadne ním určený príslušník. O videonávštevu môže väzeň požiadať minimálne raz za mesiac v trvaní 20 minút.

Ako priblížila Kacvinská, ak väznená osoba možnosť videonávštevy nevyužije, respektíve sa nezrealizuje z dôvodov prekážky na strane blízkej osoby alebo sa nezrealizuje v plnom časovom rozsahu, nevzniká jej nárok na prenos tejto videonávštevy do ďalšieho mesiaca. Videonávšteva sa uskutoční cez komunikačný program Skype, pričom väznená osoba môže viesť párový videohovor len s jedným Skype kontaktom.

ZVJS prijal s prepuknutím epidémie nového koronavírusu viaceré osobitné protiepidemické opatrenia, medzi nimi bolo napríklad aj zrušenie návštev väznených osôb. V súčasnosti sa v slovenských väzeniach nachádza 10.459 odsúdených a obvinených.